Իր հակապատկերը. Սերժ Սարգսյանի բնութագրած ՀՀ հաջորդ նախագահը շատ հեռու է իրենից
Երեկ Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման  արարողությունից հետո մի խումբ մտավորականների հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը ցնցող մի հայտարարություն է արել, որը վերաբերում է ՀՀ ապագա նախագահի անձին:
Ներկայացնելով իր պատկերացումը ապագա նախագահի մասին՝ Սերժ Սարգսյանը, ըստ նախագահական նստավայրի տարածած հաղորդագրության, նշել է, որ կարծում է՝ «խոսք պետք է գնա մի մարդու, մի անհատի մասին, որը անցած ճանապարհ ունի, ունի ճանաչում ե՛ւ երկրի ներսում, ե՛ւ դրսում, կարող է պատշաճ մակարդակով, ըստ արժանվույն ներկայացնել Հայաստանն արտերկրում, այսինքն՝ կատարել իր ներկայացուցչական ֆունկցիաները ե՛ւ երկրի ներսում, ե՛ւ երկրից դուրս»: Ապագա նախագահը, Սերժ Սարգսյանի պատկերացմամբ, «պետք է տիրապետի օտար լեզուների, ունենա լայն կապեր թե՛ սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում, վայելի հեղինակություն եւ որ ամենակարևորն է՝ անկողմնակալ մարդ լինի, որը երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել եւ կուսակցության անդամ չի եղել»:
Փաստորեն, ըստ  Սարգսյանի, նույնիսկ ապագա նախագահի թեման չի կարելի քաղաքականացնել: Դժվար չէ նկատել, որ Սերժ Սարգսյանի պատկերացրած ապագա նախագահը իր հակապատկերն է: Մամուլում արդեն շրջանառվում են լուրեր, որ ապագա նախագահի անձը արդեն հայտնի է. նա Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան, ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանն է, որն այս օրերին Հայաստանում է: