ԱԺ-ն ԲԴԽ կազմ է ընտրում. Ծառուկյան դաշինքը կողմ է իշխանության թեկնածուներին
Քիչ առաջ ԱԺ-ում մեկնարկեց Բարձրագույն դատական խորհրդի կազմի հինգ անդամների ընտրությունը: Ընտրությանը մասնակցում էին բոլոր քաղաքական ուժերը: Երեկ ԵԼՔ դաշինքը հայտարարել էր, որ պարտադիր մասնակցելու են քվեարկությանը: Այս ուժը, հավանաբար դեմ կքվեարկի, Ծառուկյան խմբակցությունը որեւէ հայտարարությամբ հանդես չի եկել, բայց քիչ առաջ Գեւորգ Պետրոսյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում նշեց, որ բոլոր թեկնածուների նկատմամբ դրական կարծիք ունեն:
Թեկնածուներն են Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, Արդարադատության նախկին նախարար Գեւորգ Դանիելյանը, Իրավագիտության ֆակուլտետի քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի վարիչ Սերգեյ Մեղրյանը, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Լիպարիտ Մելիքջանյանը եւ Հայաստանի հաշտարարների ինքնակարգավորվող կազմակերպության նախագահ Հայկ Հովհաննիսյանը։
Բարձրագույն դատական խորհուրդն է հանրապետության նախագահին առաջարկելու նշանակել դատավորների, դատարանների նախագահների եւ Վճռաբեկ դատարանի պալատների նախագահների թեկնածուներին: Լուծելու է դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու, լիազորությունները դադարեցնելու հարցերը, նաեւ՝ դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու կամ նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու հարցը: