2017-ին ՀՀ-ում մահացել է 27 000 մարդ. Փաշինյանն առաջարկում է քննարկել քաղցկեղի պատճառները
ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի օրակարգին անցնելուց առաջ երկու առաջարկություն արեց:
«Առաջարկում եմ քննարկման առարկա դարձնել քաղցկեղի հետ կապված վերջին զեկույցը, որը մամուլում շատ լայն քննարկվեց, որ Հայաստանն ունի քաղցկեղից մահացության շատ վատ ցուցանիշ»,- ասաց Փաշինյանը:
Առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը համաձայնեց նրա հետ. «Այո, Հայաստանը երկրորդն է, շուրջ 5000 մարդ»,- ասաց Խաչատրյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանն էլ նշեց, որ առաջարկում է հանձնաժողովում քննարկման առարկա դարձնել ոչ միայն քաղցկեղը, այլ եւս երկու, երեք հիվանդություն:
«2017 թվականին մահացել է 27 հազար մարդ, որից 15 հազարը՝ արյան շրջանառության, 5700-ը՝ քաղցկեղի պատճառով»,- ասաց նա:
Փոխնախարարն էլ իր հերթին նկատեց, որ նշված հիվանդությունները եւ եւս երկուսը համարվում են ոչ վարակիչ հիվանդություններ: «Գուցե ոչ վարակիչ հիվանդությունների անունով քննարկումներ կազմակերպենք»,- առաջարկեց նա, իսկ Հակոբյանն էլ նկատեց, որ ոչ վարակիչը կարող են անվան մեջ մտցնել, այստեղ խնդիրը սկզբունքին է վերաբերում:
Փաշինյանի երկրորդ առաջարկը վերաբերում էր դեղատոսմերով որոշ դեղամիջոցների բացթողմանը: «Դեղատոմսերի հետ կապված իրավիճակը կառավարության նախորդ նիստում մի քիչ փոխվեց, բայց, պարոն փոխնախարար, եթե կարելի է, այդ թեման հընթացս պարզաբանեք, տեսնենք՝ քննարկման հարց մեզ մնացե՞լ է, թե" մինչեւ մեր քննարկելը հարցը լուծվել է: Կառավարության կայքից ինչքան որ տեղեկատվություն ստացա, 70% մեղմվել է խնդիրը»,- ասաց նա:
Ծառուկյան խմբակցության պատգամավոր Մարինա Մարգարյանն էլ ասաց, որ այս խնդրի շուրջ Ծառուկյան դաշինքը ներկայացրել է հայտ եւ մարտի 26-ին` ժամը 12:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում կկազմակերպվեն լսումներ: