Ախպեր, էս նկարում ես, ֆեյսբուք գցես, որ հացիս վայիս լինե՞ս. ոստիկանը՝ Հայկ Բարսեղյանին
Այսօր ոստիկանները Հյուսիսային պողոտայից բերման էին ենթարկել «Ասպարեզ» ակումբի նախագահ Լեւոն Բարսեղյանի որդուն՝ Հայկ Բարսեղյանին:
Ըստ ոստիկանության աշխատակիցների՝ պատճառը հասարակական վայրերում սառը զենք կրելն է: Նրան սառը զենք կրելու կասկածանքով բերման են ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին:
Իսկ քիչ առաջ Հայկ Բարսեղյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում կատարեց, նշելով, որ իրեն ազատ են արձակել: Մեր հեռախոսազրույցում Բարսեղյանը որոշակի մանրամասներ ներկայացրեց ոստիկանության բաժանմունքում իր անցկացրած 3 ժամերի, ինչպես նաեւ իրեն բերման ենթարկելու հանգամանքների մասին.
- Պարոն Բարսեղյան, ինչո՞ւ էին ձեզ բերման ենթարկել:
- Ես ու ընկերս սրճարանում նստած՝ սրճում էինք, լուսամուտից տեսա, որ 5-6 ոստիկան մի երիտասարդ տղայի հետ վիճում էին: Ու ինձ թվաց, որ այդ տղայի հանդեպ ճնշում են գործադրում, ցանկացա հասկանալ՝ ինչ է կատարվում: Սրճարանից դուրս եկա, գնացի, նստեցի աստիճաններին, որպեսզի ուղղակի լսեմ եւ հասկանամ,թե ինչ են խոսում, եւ եթե կարիք կա՝ միջամտեմ: Ու այդ պահին ոստիկաններից մեկը կենտրոնացավ ինձ վրա՝ ասելով, «հել մի հատ, ինչի ես այստեղ նստել»: Ասացի՝ կներեք հազար անգամ՝ ներկայացեք: Այդտեղից սկսվեց ամբողջ պատմությունը, հետո նկատեցին, որ ինձ մոտ դանակ կա, ասեցին՝ սառը զենք ես կրում, ասեցի որ՝ չէ, դանակս է, որ միշտ մոտս է:
- Իսկ ձեզ ինչպե՞ս ազատ արձակեցին:
- Երբ ես հասկացա, որ կարող է խնդիր լինել, ես այդ ժամանակ ուղիղ հեռարձակում միացրի ֆեյսբուքից, որպեսզի եթե ինչ-որ բան լինի, ես փաստ ունենամ ձեռքիս տակ: Դրանից հետո խնդրեցին, որ տեսանյութը հեռացնեմ՝ ես հրաժարվեցի տեսանյութը հեռացնել, հետո տարան բաժին, բացատրեցի, որ դա իմ դանակն է, վերցրեցին դանակը՝ փորձաքննության,  խոստացան 10 օրվա ընթացքում վերադարձնել: Ու մինչեւ 3 ժամ լրանալը՝ բաց թողեցին:
- Հիմա այդ դանակը նրանց համար սառը զե՞նք էր, թե ոչ:
- Սառը զենք կոչվելու համար, դանակը պետք է ունենա բազմաթիվ պարամետրեր, իմ դանակը արշավային դանակ է, որը չի համապատասխանում սառը զենքի պարամետրերին: Այո, դա սառը զենք չէ, արշավային դանակ է:
- Այսինքն, այս ամեն ինչը եղավ ձեր հետաքրքրասիրության պատճառո՞վ:
- Իրենք ջղայնացած էին, ու միանգամից «հարձակվեցին» ինձ վրա, եւ սկզբի կես ժամը իրենց շատ անհարգալից եւ օրենքից դուրս են պահել:
- Ինչպե՞ս են անհարգալից պահել, հարվածե՞լ են, թե՞ վիրավորել են:
- Չէ, ասել են՝ «ախպեր ես ընտանիք եմ պահում, էս նկարում ես ֆեյսբուք գցես, որ հացիս վայիս լինե՞ս, դու հլը արի մի հատ նայենք, դանակ ես հա՞ պահում մոտդ», այսինքն բացարձակ հարգանք չի եղել իմ հանդեպ: