Ես կլինեմ, ուրիշը կլինի, իշխանություն-ժողովուրդ հին հարաբերությունը էլ չկա. Նիկոլ Փաշինյան
ԱԺ պատգամավոր, ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար, #ԻմՔայլը նախաձեռնության հեղինակ Նիկոլ Փաշինյանը առաջնորդում է Երեւանի երթերից մեկը: Այսօր՝ մայիսի 2-ին, նա իր մեկնաբանությունը տվեց որոշ հարցերի վերաբերյալ:
«Միջազգային լրատվամիջոցների տվյալներով Երեւան տանող բոլոր ճանապարհները փակ են: Նախկինում ինչ-որ ճանապարհներ բաց էին լինում, բայց այսօր կարծես բոլորը փակ են»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանը բացատրեց, թե սա ինչի կարող է տանել:
«Դե յուրե վարչապետի նոր ընտրություն պետք է տեղի ունենա կամ եթե տեղի չի ունենում ընտրությունը, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ պետք է լինեն: Մենք վերլուծում ենք սցենարները, եւ բոլոր սցենարներով՝ համաժողովրդական շարժումը չի կարող չհաղթել: Ժողովուրդը, որ զգացել է հաղթանակի շունչը, կարծում եմ այդ ժողովուրդը չի կարող ձեռքից բաց թողնել հաղթանակը»,- ասաց Փաշինյանը:
Եթե հաջորդ շաբաթ կրկին նրան չընտրեն.
«Անկեղծությամբ եմ ասում, այն, ինչ տեղի է ունենում այդ գրասենյակներում, էական չէ, էականը սա է, որ Հայաստանում իշխանություն-ժողովուրդ հին հարաբերություններն այլեւս չեն լինելու: Կապ չունի՝ ես կլինեմ, ուրիշը կլինի, դա տեխնիկական հարց է, բայց իշխանություն-ժողովուրդ հին հարաբերությունը չկա այլեւս եւ չի լինելու: Այն, որ դպրոցականներն են մասնակցում այս պրոցեսին, երաշխիք է, որ ոչ թե 10-20 տարի չի լինելու այս ամենը, 10 տարի այդպես չի լինելու, իսկ, որ 100 տարի չլինի, այդ ավանդույթն արդեն հավերժ շարունակվելու է: Այսինքն՝ Հայաստանի ժողովրդավարական ապագայի որեւէ բան չի սպառնում»,- ասաց նա:
Եթե այդպես ստացվի, որ ՀՀԿ-ի իշխանությամբ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ լինեն:
«Այո՛, մենք բոլոր սցենարներին պատրաստ ենք եւ յուրաքանչյուր սցենարի դեպքում ունենք մեր գործողությունները»,- ասաց նա:
Կմասնակցե՞ն, թե՞ ոչ:
«Դա կախված կլինի մթնոլորտից: Եթե պրոցեսն այս ծավալով է ընթանում, մենք ամեն օր իրավիճակի փոփոխություն ենք տեսնում: Վերջին 15 օրերի ընթացքում երկրում քաղաքական իրավիճակն ամեն օր փոխվում է եւ շուտով կփոխվի ամեն ժամ: Եվ դա կախված կլինի իրավիճակից»,- ասաց նա:
Թե ինչու չեն ուզում զիջել իշխանությունը:
«Նրանք ուղղակի օգտվում են առիթից: Քանի որ միայն բիրտ ուժն են հասկանում, ուրիշ որեւէ բան չեն հասկանում կամ դժվար են հասկանում, նրանք մտածում են, որ սիրո եւ հանդուրժողականության հեղափոխություն է, ուրեմն օգտվենք դրանից, մի 4 օր ավելի նստենք մեր աթոռներին:
Երկրորդ, ես համոզված ե, որ նրանց պահվածքը սադրիչ է: Նրանք ուզում են մարդկանց ջղայնացնել, նրանք ուզում են մարդկանց հունից հանել, բայց դա նրանց մոտ չի ստացվելու: Անընդհատ երեկ խոսում էին սրացումներից բախումներին: Ի՞նչ բախման մասին է խոսքը: Ժողովրդի 95%-ը շարժման աջակից է, ո՞վ ո՞ւմ հետ է բախվելու: Հիմա էլ լուրեր են տարածում, թե այսինչն է սադրիչ խումբ ուղարկել, այնինչն է սադրիչ խումբ ուղարկել բախումներ են հրահրում: Ոչ մի բախում ոչ մեկ չի կարող հրահրել: Ամբողջ իրավիճակը 100%-ով գտնվում է մեր վերահսկողության տակ, եւ ինչքան շուտ սա արձանագրեն, այնքան լավ:
Կլինեն սադրիչները, ես ասում եմ, մենք նույնիսկ բռնությանը բռնությամբ չենք պատասխանելու: Ես էլի կոչով ուզում եմ դիմել մեր կողմնակիցներին: Եթե կլինեն քաղաքացիական ինչ-որ անձանց կազմակերպված խմբեր, առանց բռնության վնասազերծում ենք. ոտքերը, ձեռքերը բռնում ենք, ծալում ենք, պառկեցնում ենք հանգիստ գետնի ու մի քանի հոգով նստում ենք վրան, այսքանը»,- ասաց նա:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ֆելիքս Ցոլակյանը երեկ վարչապետի ընտրություններում կողմ քվեարկեց Փաշինյանին:
«Երեկ շատ ճիշտ բան էին գրել: Ասում էին՝ այն, որ ազգային անվտանգության ծառայության գեներալ-լեյտենանտը կողմ է քվեարկել իմ թեկնածությանը, դրանով տալիս է այն մտահոգությունների պատասխանը, որ իմ՝ վարչապետ ընտրվելը սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի անվտանգությանը: Ազգային անվտանգության գեներալ-լեյտենանտն այդպես չի մտածում: Բա ո՞վ է այդպես մտածում, Էդուարդ Շարմազանո՞վը: Երեկ էլ ասացի, որ Ֆելիքս Ցոլակյանն իր անունը ոսկե տառերով գրեց հայ ժողովրդի հոգիներում եւ սրտերում»,- ասաց Փաշինյանը:
«Տարբերակ չկա: Նրանք այս 15 օրերի ընթացքում անընդհատ մտածում էին՝ լավ մի 2 օր հանրահավաք կլինի, կմարի, կգնա, բայց նրանք հաշվի չեն առել մի բան. նրանց գնահատականն է, թե այս մարդիկ փողոց են դուրս եկել ինձ համար, եւ բնականաբար, եթե ինձ համար դուրս եկած լինեին 1-2 օր... բայց այս մարդկանցից ամեն մեկն իր համար է դուրս եկել, իր ընտանիքի, իր արժանապատվության, իր իրավունքի: Սա է նրանց հաշվարկի սխալ կետը: Նրանք չեն հասկանում, շարունակում են չհասկանալ՝ ինչ է կատարվում ՀՀ-ում»,- ասաց նա:
Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի դերակատարությունը.
«Շատ դրական եմ համարում Ռոբերտ Քոչարյանի ներգրավելը պրոցեսում, որովհետեւ դա ավելի է մեծացնում մեր հեղափոխության ծավալը եւ ալիքը: Ինչքան Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը ակտիվանան, այնքան կմեծանան մեր հեղափոխության ծավալները»,- ասաց նա: