Դատավորները երեկ տապալել են քաղաքական հնչեղություն ունեցող գործերով նիստերը
Այսօր դատավորներ Աննա Դանիբեկյանը եւ Արտուշ Գաբրիելյանը տապալել են քաղաքական հնչեղություն ունեցող գործերով դատական նիստերը: Մասնավորապես, չի կայացել «Սասնա ծռերին» օժանդակելու Սարի թաղի գործով նիստերը. երկու դեպքերում էլ պատճառը նույնն է՝ ամբաստանյալները դատավորի «ցանկությամբ» դատարան չեն ներկայացվել:
«Սասնա ծռերի» 11 անդամի գործով նիստն արդեն մեկ ամսից ավելի է՝ տեղի չի ունենում. երեկվա նիստին ոչ ամբաստանյալներն են ներկայացվել, ոչ էլ մեղադրող դատախազներն են ներկա եղել: Նույնը նաեւ Սարի թաղի գործով՝ դատարան չի ներկայացվել ամբաստանյալ Սարգիս Գրիգորյանը:
Մեր տեղեկություններով, երկրում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո, երեկ երկու գործերով էլ պաշտպանները պատրաստվում էին միջնորդել փոխել իրենց պաշտպանյալների նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը՝ հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ արդեն «Սասնա ծռերին» օժանդակելու մեջ մեղադրվող Անդրիաս Ղուկասյանի գործով նման «նախադեպ» է տեղի ունեցել. օրեր առաջ միջնորդությունը բավարարվել է եւ նա ազատ է արձակվել:
Այս գործով դատավորներ Աննա Դանիբեկյանը եւ Արտուշ Գաբրիելյանը, ըստ էության, պատրաստ չեն եղել նման «փորձության»:
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ բաժնի աշխատակից Տիգրան Տոնոյանը մեր զրույցում ասաց, որ երկու գործերով էլ դատական նիստ նշանակված չի եղել, դրա համար էլ չեն ներկայացվել դատարան:
Նշենք, որ «Սասան ծռեր» գործի անջատված մասով անցնում է 11 ամբաստանյալ՝«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանը, Աշոտ Պետրոսյանը Կարո Եղնուկյանը եւ այլք: