Նախարարները տան վարձ չեն ուզում. պատգամավորների շուրջ ստեղծված սկանդալն աչքերի առաջ է
Հունիսի 20-ի դրությամբ որեւէ նախարար վարչապետին բնակվարձի փոխհատուցման խնդրանքով չի դիմել: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացնում են կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարությունը հունիսի 15-ի նիստում համապատասխան որոշում ընդունեց, որ մայրաքաղաքում չբնակվող նախարարներին 100 հազար դրամի չափով բնակարանի վարձի փոխհատուցում տրվի։ Ընդգծենք, որ նախարարներից միայն չորսն են, որ ունեն մարզի բնակչի կարգավիճակ: Մասնավորապես, տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը գրանցված է Կոտայքի մարզի Գառնի գյուղում, տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ Լոռու մարզում, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Լեւոն Վահրադյանը՝ Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքից է, իսկ էներգետիկայի նախարար Արթուր Գրիգորյանն էլ հաշվառված է Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքում։
Փոխհատուցումը տրամադրվում է կառավարության անդամի` վարչապետին ուղղված դիմումի հիման վրա, որին կցվում են անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագրի, վարձակալության իրավունքի պետական գրանցման վկայականի պատճեները, դիմումի մեջ ներառվում է նաեւ տվյալ վայրում կառավարության անդամին սեփականության իրավունքով պատկանող բնակելի անշարժ գույքի բացակայության վերաբերյալ կառավարության անդամի հայտարարությունը: Նշենք, որ նախարարի աշխատավարձը 792 հազար դրամ է, սակայն պահումներից հետո ստանում է 578 հազար ՀՀ դրամ:
Նախարարներն այս օժանդակությունից չեն ցանկանում օգտվել, քանի որ նման մի ճոխություն էլ պատգամավորներին է բաժին հասել եւ, երբ պատգամավորները սկսել էին օգտվել այդ գումարից, դարձել էին քննարկման առարկա: Նախարարները, հավանաբար աչքի առաջ ունեն անապահով քաղաքացիների կողմից պատգամավորներին տրված ոչ նախանձելի գնահատականը:
«Հայկական ժամանակ»-ը դեռ ամիսներ առաջ էր գրել, որ մի շարք պատգամավորներ դիմել են ԱԺ նախագահին՝ բնակարանի վարձի փոխհատուցում ստանալու համար: Այդ գումարը կրկին 100 հազար ՀՀ դրամն էր: Հանրության շրջանում բարձրացած աղմուկից այդ գումարից հրաժարվեց միայն ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանը: