Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող բանաձեւ
16/10/2020 schedule09:38
Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները դատապարտող բանաձև:
Այս մասին հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Միլան քաղաքը ճանաչել է Արցախի անկախությունը:
ՀՀ ԱԳՆ-ից էլ հայտնում են, որ բանաձեւում ասվում է.
«ԼՅՈՒՔՍԵՄԲՈՒՐԳԻ ՄԵԾ ԴՔՍՈՒԹՅԱՆ
ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ ՊԱԼԱՏ
Պատգամավորների պալատը,
- հաշվի առնելով, որ հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղի ինքնիշխանության վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մահացու պայքարը շարունակվում է
- Արձանագրելով, որ Ադրբեջանը 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին հարձակում է սկսել՝ նպատակ ունենալով վերահսկողության տակ վերցնել Լեռանային Ղարաբաղը
- գիտակցելով, որ ընթացող մարտերը ամենադաժանն են 1994թ. կնքված զինադադարից հետո
- արձանագրելով երրորդ երկրների, մասնավորապես՝ Թուրքիայի ներգրավմամբ աճող բարդությունները
- գիտակցելով, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ադրբեջանին իր քաղաքական ու ռազմական աջակցությունն է ցուցաբերում, նաև սիրիացի վարձկաններ ու ռազմական սարքավորումներ մատակարարելով
- Փաստելով, որ Թուրքիան վերջնագիր է ներկայացրել՝ պնդելով, որ հրադադարը կհաստատվի միայն, երբ Երևանի ( Հայաստանի) աջակցությունը վայելող ուժերը դուրս գան վիճելի տարածքից
- Գիտակցելով, որ այս ռազմական ու քաղաքական հակամարտությունը՝ երրորդ կողմերի մասնակցությամբ, կարող է հանգեցնել առավել մեծ ծավալի հակամարտության,
Կոչ է անում Կառավարությանը
- հստակ դատապարտել ռազմական բոլոր քայլերը, որոնք հակասում են 1994թ. զինադադարի դրույթներին
- դատապարտել արտաքին որևէ միջամտություն՝ ուղղված հակամարտող կողմերից մեկի, մասնավորապես՝ Ադրբեջանին թուրքական ռազմական աջակցության
- աջակցել Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի հաստատման նախաձեռնություններին և կոչ անել հարգելու 1994թ. մայիսին կնքված զինադադարի սկզբունքները»: