Երեկ գերի ընկած ադրբեջանցի դիվերսանտի մայրը մանրամասներ է հայտնում (տեսանյութ)
ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրել է երեկ հայ դիրքապահների կողմից ԼՂՀ-ում գերեվարված Ադրբեջանի ԶՈւ-երի զինծառայող Էլնուր Հյուսեին Զադեի հարազատների խոսքը ներկայացնող տեսանյութ: 1995 թվականին ծնված Հուսեյն Զադեի մայրը հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի այն հայտարարությունը, թե իբր իր տղան զինծառայող չի եղել: Դիվերսանտի հարազատների խոսքն ադրբեջաներեն է, սակայն նախարարի խոսնակը ներկայացրել է նաեւ նրանց խոսքի հայերեն թարգմանված տարբերակը:
ՄայրըԶինվորական ծառայությունն ավարտելուց հետո վերադարձել էր տուն եւ չէր աշխատում: Չորս ամիս է, ինչ կամավոր ընդունվել է ծառայության: Երեկ գիշերը (01.02.2017թ.) զորամասին զանգահարել են ինձ ժամը 01:30 սահմաններում եւ ասել, որ զորամաս չի եկել: Ես էլ ասացի, որ եկել է զորամաս, ոնց թե չի եկել: Այնուհետեւ ասացին, չէ չի եկել: Հետո էլ, թե գերի է ընկել, ես էլ ասացի որտեղից գիտես դու դա: Ասաց, որ համացանցում է գրված: Ես էլ ասացի համացանցում գրված է, քո զինվորն է, քո մոտ է լինում, դու պետք է իմանաս ուր է գնացել, որտեղից է գալիս: Գիշերվանից որեւէ նորություն չկա:
Լրագրող- Իսկ հայրը որտեղ է:
Մայր– Հայրը գնացել է զորամաս:
(Հավանական է) տատիկը- երեկ (01.02.2017թ.) ժամը տասին ասաց գնում են զորամաս:
Տեսանյութում կողքից խոսացող կնոջ ձայն- երեկ այստեղ է եղել, գիշերը մնացել է, իսկ հաջորդ օրն առավոտյան գնացել:
Մայր- Երեկ չէ անցած օրը երեկոյան եկավ մեր տուն գիշերը մնաց, եւ առավոտյան գնաց զորամաս:
Հիշեցնենք՝ ԼՂՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորագրության համաձայն, փետրվարի 1-ին ժամը 15.00-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը, օգտագործելով եղանակային մառախլապատ պայմանները, ձեռնարկել է հետախուզա-դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: «ՊԲ առաջապահ ուժերը, ժամանակին հավաստանշելով ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը, դիմել են կանխարգելիչ գործողությունների և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել: Կազմակերպված հակադիվերսիոն գործողության արդյունքում՝ առաջնագիծը պաշտպանող հայկական ուժերին հաջողվել է գերեվարել ադրբեջանական բանակի զինծառայող, 1995թ. Բարդա քաղաքում ծնված Էլնուր Հյուսեին Զադեին: Ըստ հավաստի տվյալների՝ հակառակորդը տվել է նաև առնվազն 1 վիրավոր, որն, ի դեպ, պաշտոնապես հաստատվել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից այսօր տարածված հաղորդագրությամբ»,- հաղորդել էր ԼՂՀ ՊՆ-ն: