Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հրամանագիր է ստորագրել իր կնոջը՝ Մեհրիբան Ալիեւային առաջին փոխնախագահ նշանակելու մասին։ Նշանակումից կարճ ժամանակ անց Ալիեւը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ ներկայացրել է նորանշանակ փոխնախագահին, որը սահմանադրական փոփոխություններից հետո երկրի կառավարման աստիճանակարգում դարձել է նախագահից հետո երկրորդ պաշտոնը։
Առաջին փոխնախագահը գործադիր իշխանության նոր պաշտոն է, որը մինչ օրս գոյություն չուներ։ Առաջին փոխանախագահի պաշտոնի ստեղծումը նախատեսվում էր նոր Սահմանադրությամբ, որն ընդունվել է 2016 թվականի սեպտեմբերի 26-ին կայացած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի արդյունքում։ Դրանով նախատեսվում է ստեղծել ոչ միայն առաջին փոխանախագահի, այլեւ փոխնախագահի պաշտոն։ Ընդ որում, երկուսն էլ նշանակվելու են նախագահի կողմից: Առաջին փոխնախագահին են անցնելու կառավարության ղեկավարի լիազորությունները եւ այդպիսով, փաստացի վերացվելու է վարչապետի պաշտոնը, որը մինչ այժմ գոնե ձեւականորեն ընտրովի էր, սակայն այսուհետ դառնալու է նշանակովի:
Ուշագրավ է, որ նոր Սահմանադրության համաձայն՝ երկրի նախագահի հրաժարականի կամ նրա անգործունակ դառնալու դեպքում վերջինիս լիազորությունները ժամանակավորապես անցնելու են առաջին փոխնախագահին: Վերջինիս անգործունակության դեպքում՝ փոխնախագահին: Այնինչ, մինչ վերջերս նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար կարող էր դառնալ միայն Միլլի մեջլիսի նախագահը:
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ հանրաքվեից հետո վերցված դադարից հետո Ալիեւների ընտանիքը ձեռնամուխ է եղել երկրի ամբողջ իշխանությունն իր ձեռքում կենտրոնացնելու գործին։ Նկատելի է, որ ամեն ինչ արվում է, որ բացառվի այնպիսի տարբերակ, որ նույնիսկ երկրի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը դառնա Միլլի մեջլիսի նախագահը, որը եւս թեպետ ընտրովի պաշտոն է, սակայն իրականում նշանակվում է նախագահի կողմից։ Սա խոսում է իշխող քաղաքական էլիտայի հանդեպ Ալիեւների ունեցած անվստահության մասին։
Սակայն Մեհրիբան Ալիեւային առաջին փոխանախագահ նշանակելը երկրի ամբողջ իշխանությունը մեկ ընտանիքի ձեռքում կենտրոնացնելու ուղղությամբ ձեռնարկված ծրագրի սոսկ մի մասնիկն է։ Նոր սահմանադրության համաձայն՝ վերացվել է այն կետը, ըստ որի՝ երկրի նախագահ կարող է դառնալ առնվազն 35 տարին լրացած քաղաքացին: Սա նշանակում է, որ այսուհետ նախագահի պաշտոնի համար իր թեկնածությունը կարող է առաջադրել նաեւ 35 տարուց ավելի փոքր քաղաքացին: Բացի այդ, չեղարկվել է այն կետը, որով Միլլի մեջլիսի պատգամավոր կարող է ընտրվել 25 տարին լրացած անձը: Այժմ Միլլի մեջլիսի պատգամավոր կարող է դառնալ արդեն 18 տարին լրացած քաղաքացին:
Ադրբեջանական ընդդիմությունը պնդում է, որ Իլհամ Ալիեւն այդ փոփոխությունները կատարել է 20-ամյա որդուն նախ Միլլի մեջլիսի պատգամավոր, ապա փոխնախագահ եւ առաջին փոխնախագահ դարձնելու համար, ինչից հետո մի ինչ-որ պահի նախագահի պաշտոնը կարող է փոխանցվել առաջին փոխնախագահին, որը Մեհրիբան Ալիեւայից հետո կարող է անցնել Հեյդար Ալիեւ կրտսերին։ Փաստորեն, մինչ այդ պահի հասունանալն առաջին փոխնախագահի պաշտոնը գտնվելու է «ապահով ձեռքերում» եւ բացառվելու է, որեւէ այլ անձի հայտնվելն այդ պատասխանատու պաշտոնում։