Ադրբեջանի ընդդիմության ներկայացուցիչները գտնում են, որ վերջին օրերին իրենց երկրում տեղի ունեցած զանգվածային ձերբակալությունների նպատակն է կանխել հնարավոր բողոքի բոլոր դրսևորումները` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` իր կնոջը երկրի առաջին փոխնախագահ նշանակելու որոշման դեմ:
Ադրբեջանի ընդդիմության կարծիքով` Մեհրիբան Ալիևայի նշանակումը սույն պաշտոնում ոչ այլ ինչ է, քան իշխանության ուզուրպացիա երկրի նախագահի կողմից:
Մասնավորապես, D18 քաղաքային կազմակերպության անդամ Գադիր Աղաքիշիևը երեկ ազատազրկվել է 30 ժամով: Այդ մասին հայտարարել է վերոնշյալ ընդդիմադիր կազմակերպության առաջնորդ Ռուսլան Իզզեթլին:
«Աղաքիշիևի ձերբակալությունը կապված է նրա քաղաքական գործունեության հետ: Նրան կեղծ մեղադրանք է առաջադրվել: Իշխանությունները զանգվածային ձերբակալություններ են կատարում, որպեսզի հասարակության մեջ վախ տարածեն: Սակայն այդ միջոցները միայն հակառակ ազդեցություն են ունենալու. երիտասարդությունն ավելի է ակտիվանալու», - Իզզեթլիի խոսքերն է փոխանցում «Կավկազկի Ուզելը»:
Այսօր 30 ժամով ազատազրկվել է նաև «Ադրբեջանի ազգային ճակատ» կուսակցության անդամ Նամիգ Աբբասալիևը: Նա կուսակցության արդեն չորրորդ ներկայացուցիչն է, որը ձերբակալվել է վերջին երկու օրվա ընթացքում: Կուսակցության փոխնախագահ Գյոզալ Բայրամլըի խոսքերով` իշխանությունները նման քայլի են գնում` հաշվի առնելով Մեհրիբան Ալիևային երկրի առաջին փոխնախագահ նշանակելուց հետո հանրության հավանական արձագանքը:
Ադրբեջանցի հայտնի լրագրող և իրավապաշտպան Խադիջա Իսմաիլովան ևս կարծում է, որ ընդդիմադիր գործիչների ձերբակալությունները կապված են երկրի առաջին տիկինի այսօրվա նշանակման հետ:
«Մեհրիբան Ալիևայի նշանակումից առաջ բազմաթիվ ընդդիմադիր գործիչներ ձերբակալվեցին: Ընդ որում, ազատազրկվում են ոչ միայն ընդդիմադիր գործիչները, այլև արտասահմանում ապաստան ստացան քաղաքական հալածյալների` Ադրբեջանում բնակվող ազգականները», - հայտարարել է Իսմաիլովան:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր հրամանագիր է ստորագրել իր կնոջը՝ Մեհրիբան Ալիևային առաջին փոխնախագահ նշանակելու մասին։ Նշանակումից կարճ ժամանակ անց Ալիևը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ ներկայացրել է նորանշանակ փոխնախագահին, որը սահմանադրական փոփոխություններից հետո երկրի կառավարման աստիճանակարգում դարձել է նախագահից հետո երկրորդ պաշտոնը: