ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն արձագանքել է Արմավիրի մարզի Թաիրով գյուղական համայնքում ՀՀԿ-ի ռեյտինգային ցուցակով պատգամավորության թեկնածու Առաքել Մովսիսյանի քարոզարշավի ժամանակ գրանցված հերթական իրավախախտմանը:
Հիշեցնենք, որ Թաիրով համայնքի միջնակարգ դպրոցի դահլիճում մարտի 17-ին ուսուցչական եւ ծնողական կազմի հետ հանդիպում էր ունեցել Առաքել Մովսիսյանը, որի ընթացքում քարոզչություն էր անցկացրել: Հանդիպմանը մասնակցել էր նաեւ դպրոցի տնօրենը՝ Մարինե Բաղումյանը:
ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց, որ դեպքից հետո անմիջապես կապ են հաստատել Արմավիրի մարզպետարանի ներկայացուցիչների հետ, նաեւ ՀՀԿ-ի լիազոր ներկայացուցիչներին են տեղյակ պահել խնդրի մասին: «Մարզպետարանից մեզ հավաստեցին, որ նաեւ ձեռնարկել են անհրաժեշտ միջոցներ, ուսումնասիրել եւ կիրառել են պատասխանատվության միջոցներ կոնկրետ նաեւ դպրոցի տնօրինության հետ կապված, որ թույլ է տվել նման միջոցառում կազմակերպել»,- ասաց Տիգրան Մուկուչյանը՝ նշելով, որ Թաիրովի միջնակարգ դպրոցի դահլիճը քարոզարշավի շրջանակներում նախապես տրամադրված դահլիճների ցանկում չի եղել, որի համար է տնօրենը ենթարկվել կարգապահական պատասխանատվության:
ԿԸՀ նախագահի խոսքով՝ ՀՀԿ-ին զգուշացվել է, որ ձեռնպահ մնան նման խախտումներ թույլ տալուց: Եթե նույն թեկնածուն «Ընտրական օրենսգիրքը» կրկին խախտում է, ապա պատասխանատվության ի՞նչ ձեւեր են նախատեսված, նա պատասխանեց. «Եթե կրկնություններ են տեղի ունենում, ապա «Ընտրական օրենսգիրքը» ունի այլ ներգործության մեխանիզմներ՝ նախազգուշացում, տալով ժամկետ խախտումը վերացնելու համար մինչեւ ամենածայրահեղ միջոցը, որը հայցով դատարան դիմելն է»: ԿԸՀ-ն կարող է դատարան դիմել՝ պահանջելով խախտում կատարած քաղաքական ուժի գրանցումը ուժը կորցրած ճանաչել, որը նշանակում է ընտրապայքարից դուրս մնալ:
«Նշված իրավունքը սահմանված է, թե՛ թեկնածուի պարագայում, թե՛ քաղաքական կուսակցության պարագայում՝ կախված նրանից, թե՛ ինչպիսին է թույլ տրված խախտումը եւ այլն: Ցանկացած պարագայում, երբ մենք խոսում ենք գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին, դա ամենածայրահեղ միջոցն է»,- ասաց Տիգրան Մուկուչյանը՝ նշելով, որ եթե Առաքել Մովսիսյանի դեպքում հասած լիներ ծայրահեղ շեմին, ապա ԿԸՀ-ն միջոցներ կձեռնարկեր: «Այս պահին ինքը նախազգուշացվել է»,- եզրափակեց ԿԸՀ նախագահը: