«Էդ սրիկան ո՞վ ա, որ իմ անունն ա հոլովում». Մ. Մուրադյանը՝ այնթապցի երեխաների բողոքի մասին
Արարատի մարզի Այնթապ գյուղի դպրոցականներն այսօր բողոքի ակցիա էին կազմակերպել, որի ընթացքում հայտարարել են, որ գյուղապետն արդեն 3 օր է հանել է գյուղի ծայրամասերից աշակերտներին դպրոց տանող ավտոբուսը: Գյուղապետից բացի աշակերտները հնչեցրել են նաեւ Արարատի մարզն ընդգրկող թիվ 5 ընտրատարածքից պատգամավոր ընտրված Մուրադ Մուրադյանի անունը՝ ընդգծելով, որ հենց նա է հանել տվել իրենց դպրոց հասցնող ավտոբուսը: Ծնողներն էլ հավելել են, թե Մուրադյանի այդ քայլի պատճառը ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում Այնթապում բավարար թվով ձայներ չստանալն է եղել:
«Ազատություն» ռադիոկայանի ներկայացրած տեսանյութում Այնթապի գյուղապետ Կարեն Սարգսյանն ասում է, որ ավտոբուսի վարորդին ինքն էր վճարում մինչ այժմ, սակայն հիմա գումար չունի: Հարցին, թե արդյո՞ք գյուղապետարանը միջոցներ չունի՝ գյուղապետը պատասխանում է, որ մշակույթի տուն են կառուցում: Հակառակ սրան՝ գյուղապետարանի աշխատակիցներից մեկը ներկայացնում է գյուղապետարանի միջոցներից աշխատավարձ ստացողների հաստիքացուցակը, որում ներառված է նաեւ դպրոցի վարորդը:
Մենք փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ Մուրադ Մուրադյանից: Վերջինս կտրականապես հրաժարվեց, որ որեւէ կապ ունի ավտոբուսի հետ:
- Պարոն Մուրադյան, այնթապցի երեխաները ձեզ են մեղադրում իրենց դպրոց հասցնող երթուղայինը հանելու մեջ:
- Ի՞նձ: Ես երթուղային ո՞նց եմ հանել: Ես ինձ թույլ կտամ երեխաների հետ կապված մի հարցի խոչընդոտե՞լ, անկախ նրանից, որ բնագավառն ա՝ գյուղի ա, բուհի ա, դպրոցի ա:
- Ծնողները եւ երեխաները ասում են՝ Մուրադ Մուրադյանն է հանել մեր ավտոբուսը:
- Էդ սրիկան ո՞վ ա, որ իմ անունն ա հոլովում: Ես տեղյակ չեմ ինչի մասին է խոսքը, իմ տարիքը ուր, տենց բաները ուր, ամոթ էլ ա վերջիվերջո: Իմ 5 թոռը գնում են դպրոց, մեկը էրեխեքի հետ տենց վարվի:
- Դուք ավտոբուս տվե՞լ էիք գյուղին:
- Ես ոչ տվել եմ, ոչ էլ հանել եմ, ով տվել է, ով հանել է, իրեն ասեք:
- «Ազատություն» ռադիոկայանի ռեպորտաժում ձեր անունն են հնչեցնում երեխաներն ու ծնողները:
- Խեղճ էրեխեքին....մեկը սովորացրել ա, մի սրիկա, երեւի ասել են ասա, ձեւ են գտել մարդուն բան անելու: Բա որ ես էլ դատի տամ էդ մարդուն, ասեմ ես ի՞նչ կապ ունեմ ավտոբուս հանել-դնելու հետ: Վարորդն ո՞վ է, ճանաչո՞ւմ է: Կամ ես իրենց որեւիցե մի անգամ վճարե՞լ եմ: Հասկացանք տարբեր մարդկանց հազար ու մի հարցով օգնել ենք, հո տենց չի՞, մանավանդ ես երեխաների ավտոբուսից կտրեմ: էրեխեքը գան ինձ դիմեն, ասեն պետք է վճարես, ասեմ հա, եկեք վճարեմ, բայց ոչ թե ես կտրեմ:
- Եթե դիմեն ձեզ՝ կվճարե՞ք:
- Մի հատ կոնկրետ իմանամ ինչի մասին է...սկզբից իմ վրա եք գցում, հիմա ասում եք վճարեմ: Կարող ա իմ մասին ասեն ես մարդ էլ եմ սպանել, հետո՞: Գոնե մի տոկոսը ճիշտ լինի: