Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների ամփոփման օրվանից (ապրիլի 9-ից) հաշված այսօր երրորդ հինգշաբթին է, ինչը նշանակում է, որ այսօր պետք է գումարվեր 6-րդ գումարման խորհրդարանի առաջին նիստը:
Սա բխում է 2005 թվականի Սահմանադրության (նոր՝ 2015 թ. ընդունված Սահմանադրությունն այս մասով կսկսի գործել միայն ԱԺ ներկայիս 6-րդ գումարման առաջին նստաշրջանի բացման օրվանից) 68-րդ հոդվածի 4-րդ մասից, ըստ որի՝ նորընտիր ԱԺ առաջին նստաշրջանը գումարվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն 2/3-ի ընտրությունից հետո՝ 3-րդ հինգշաբթի օրը:
Ըստ նույն Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետի՝ այսօր նաեւ պետք է հրաժարական տար կառավարությունը: Կառավարության հրաժարականը ընդունելուց հետո հանրապետության նախագահը պետք է 10-օրյա ժամկետում վարչապետ նշանակեր, իսկ դրանից 20 օր հետո կազմավորվեր Կառավարությունը:
Սակայն, ինչպես ավելի վաղ armtimes.com-ի թղթակցի հետ զրույցում մեկնաբանել էր Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը՝ նորընտիր ԱԺ-ն իր առաջին նիստը կգումարեր ձեւավորվելուց հետո 3-րդ հինգշաբթի օրը, եթե, իհարկե, Սահմանադրական դատարանը չստանար ընտրությունների արդյունքները բողոքարկելու վերաբերյալ դիմում:
Հաշվի առնելով, որ Սահմանադրական դատարան նման դիմում ներկայացվել է «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի կողմից, ստացվում է, որ նորընտիր ԱԺ-ն իր նիստերը գումարելու համար պետք է սպասի ՍԴ որոշմանը: ՍԴ-ն «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի դիմումի վերաբերյալ որոշում կարող է կայացնել 14 օրվա ընթացքում: Դրանից հետո երրորդ հինգշաբթի օրն էլ նոր խորհրդարանը կստանձնի իր լիազորությունները եւ կգումարի առաջին նիստը: Եթե այդ որոշումը հրապարակվեր մինչեւ այսօր՝ ԱԺ նիստերը կմեկնարկեին մայիսի 11-ին, այսինքն՝ մինչեւ Երեւանի ավագանու ընտրությունները: ՍԴ որոշումը մինչեւ առաջիկա հինգշաբթի (մայիսի 4-ը) հրապարակվելու դեպքում նորընտիր ԱԺ առաջին նիստը տեղի կունենա մայիսի 18-ին:
Մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ իշխանությունները հատուկ էին ձգձգում ՍԴ որոշման հրապարակումը, որպեսզի ԱԺ նիստերը չմեկնարկեին մինչեւ մայիսի 14-ին կայանալիք Երեւանի քաղաքապետի ընտրությունները: Բանն այն է, որ ըստ այդ տեղեկությունների՝ իշխանական վերնախավը հատկապես Երեւան քաղաքում ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրված ու առավելագույն ձայներ ապահոված թեկնածուներին հանձնարարել է Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ աշխատել քաղաքապետի իրենց թեկնածու Տարոն Մարգարյանի գլխավորած ավագանու ցուցակի համար: Միայն դրանից հետո Սերժ Սարգսյանը կորոշի, թե Երեւան քաղաքում գտնվող չորս ընտրատարածքներից հատկապես որ թեկնածուին կտանի ԱԺ: