Միջադեպ դատարանում. Խանդոյանը թքելով հեռացել է նիստերի դահլիճից (տեսանյութ)
27/04/2017 schedule13:01
Քիչ առաջ «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբոր՝ Արարատ Խանդոյանի գործով դատական նիստի ժամանակ միջադեպ տեղի ունեցավ:
Ինչպես հաղորդում է «Armtimes.com»-ի թղթակիցը, վիճաբանություն սկսվեց Խանդոյանի, դատախազի եւ դատավորի միջեւ, այն ժամանակ, երբ մեղադրող դատախազ Հայկ Պետրոսյանը պաշտպանական կողմի ներկայացրած մի շարք միջնորդությունների վերաբերյալ առարկություններ էր հայտնում:
Մասնավորապես, խոսելով Նիկոլ Փաշինյանին դատարան հրավիրելու եւ հարցաքննելու վերաբերյալ միջնորդության մասին, դատախազն ասաց. «Փաշինյանի տեսագրությունում առկա էր մի հատված, որտեղ ոստիկաններին կոչ էր անում հանդարտության՝ պարզաբանելով, որ իրեն եւս քարեր են կպել: Սա վկայում է այն մասին, որ ինքը փորձում էր իմ կարծիքով համոզել ոստիկաններին, որ ժողովրդի կողմից են նետված քարերն իրեն կպել եւ խնդրում է ոստիկաններին որեւէ պատասխան միջոցներ չձեռնարկել»:
Նա ասաց, որ եթե Խորենացիում կատարված դեպքերի վերաբերյալ Փաշինյանը կարող է ցուցմունք տալ, նշանակում է այս հիմքով Խորենացիում գտնվող մի քանի հազար մարդու պետք է հարցաքննել. «Հետեւաբար՝ գտնում եմ, որ նրան դատարան հրավիրելը անտրամաբանական է եւ որեւէ առնչություն չունի գործի հետ»,- ասաց դատախազը:
Այնուհետեւ անդրադարձավ Խանդոյանին ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից բերման ենթարկելու հետ կապված լրացուցիչ վկաներ հրավիրելու միջնորդությանը, ասաց որ ԱԱԾ-ն եւ ոստիկանությունը հետաքննող մարմիններ են, բայց չհասցրեց խոսքն ավարտել:
Խանդոյանը սկսեց գոռգոռալ, թե ինքը հայտարարություն ունի անելու: Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հայտարարության իրավունք չէր տալիս, Խանդոյանը շարունակում էր պահանջել: Դատավորը նրա նկատմամբ սանկցիա կիրառեց՝ նախազգուշացման տեսքով: Խանդոյանը նորից ասաց, որ հայտարարություն պետք է անի, եւ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը Խանդոյանին նիստերի դահլիճից հեռացնելու որոշում կայացրեց:
Նա հրամայեց կարգադրիչներին դուրս հանել Խանդոյանին: Խանդոյանը չէր ենթարկվում, եւ ավելի բորբոքվեց, երբ նրան փորձում էին ձեռքերից քաշելով հեռացնել նիստերի դահլիճից: Արարատ Խանդոյանը, սակայն չհանդարտվեց, նա շարունակեց ներկայացնել իր առարկությունները` նշելով, որ այդ քրեական գործում ամեն ինչ պարզից էլ պարզ է, եւ եթե դատարանը շարունակում է իրականությունը չտեսնել, ապա ինքը «թքած ունի այդպիսի դատարանի վրա»:
«Ես հայտարարություններ ունեմ, ինձ մի ընդհատեք, մինչեւ հայտարարություն չանեմ, դուրս չեմ գա դատական նիստերի դահլիճից: Էս շինծու քրեական գործ է, ոստիկանությունը կիրառում է գործողություն ժողովրդի հանդեպ, բայց դատում են էս գործով, այն դեպքում, երբ ամեն ինչ ակնհայտ է: Փոխանակ դատավորը էս գործը բեկանի, մի հատ էլ դատախազությանը սանկցիա տա մի հատ էլ կանգնել ինձ էլ...Ուրեմն, եթե սանկցիա են կիրառում իմ վրա` թքած ունեմ նման դատարանի վրա, սա դատարան չի»,- ասաց նա եւ հեռացավ՝ միաժամանակ դիմելով պաշտպանին զգուշացրեց, որ եթե առանց իրեն մասնակցի դատական նիստին, կհրաժարվի նրա ծառայությունից։
Ի վերջո, ասաց, որ թքած ունի այս դատարանի վրա եւ թքելով դուրս եկավ:
Այդ ընթացքում դատարանի դահլիճն արդեն լքել էր դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը: Թե քանի ժամով հեռացվեց Խանդոյանը նիստերի դահլիճից եւ երբ տեղի կունենա հաջորդ դատական նիստն, այդպես էլ հայտնի չդարձավ: