Ինչի համար էր Ծառուկյանը պարգեւատրել Երրորդմասցի Լյովիկին
Երրորդմասցի Լյովիկի եւ նրա երկու ընկերների սպանության գործով այսօր տեղի ունեցած դատական նիստի ժամանակ պետք է ցուցմունք տային տուժողների իրավահաջորդները, սակայն նրանք կրկին դատարան չէին ներկայացել: Փոխարենն այսօր առաջին անգամ դատարան էր եկել Երրորդմասցի Լյովիկի մայրը: Տուժողների իրավահաջորդների հարցաքննությունը նախատեսվում էր դեռեւս նախորդ նիստին, սակայն վերջիններս դատարան չէին ներկայացել, փոխարենը դիմում էին գրել դատարանին՝ խնդրելով հրապարակել իրենց նախաքննական ցուցմունքները:
Մեղադրող դատախազ Արամ Արամյանը միջնորդություն էր ներկայացրել հրապարակել տուժող կողմի իրավահաջորդների նախաքննական ցուցմունքները, որը դատարանը մերժեց: Դատարանն անցավ ամբաստանյալներ Վահան Հակոբյանի, Սարգիս Հախանումյանի եւ Սարգիս Գրիգորյանի հարցաքննությանը: Սակայն վերջիններս այսօր դատարանից ժամանակ խնդրեցին դիրքորոշում հայտնելու` ցուցմունք տալու կամ չտալու վերաբերյալ: Ուստի, պաշտպանական կողմը միջնորդեց հետաձգել նիստը: Մինչ հետաձգելը տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Երեմ Սարգսյանը Լեւոն Ղազարյանի անձը բնութագրող փաստաթղթեր ներկայացրեց դատարանին, որոնք վերաբերում էին սպորտի զարգացման ոլորտում նրա կատարած գործունեությանը:
Այդ փաստաթղթերից մեկից հայտնի դարձավ, որ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի կողմից Լեւոն Ղազարյանը ժամանակին պարգեւատրվել է շքանշանով: Մասնավորապես` Երեմ Սարգսյանը ներկայացրեց այդ փաստաթղթի բովանդակությունը. «Պարգեւատրվում է Լեւոն Ղազարյանը ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման, օլիմպիական գաղափարների տարածման գործում ցուցաբերած ծառայությունների համար»: Բացի դա, Երրորդմասցի Լյովիկի անձը բնութագրող եւս մեկ փաստաթուղթ ներկայացվեց դատարանին. բնութագիր տրված Հայկական ակադեմիական թիավարության եւ կանոԷի ֆեդերացիայի կողմից.
«Հայտնում ենք ձեզ, որ Լեւոն Ղազարյանը հոկտեմբերի 15-ին, ֆեդերացիայի ընդհանուր ժողովի նիստում ընտրվել է ֆեդերացիայի նախագահ, նախագահության տարիներին դրսեւորել է որպես հմուտ ղեկավար հայկական ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահի կողմից (ՀԱՕԿ) պարգեւատրվել է դիպլոմներով եւ շքանշանով: Շատ հոգատար է եղել մարզաձեւի նկատմամբ, սեփական բիզնեսի միջոցներից տրամադրում էր ամսական անվանական թոշակներ մազրիկներին եւ մարզիչներին: Ֆինանսավորում էր ՀՀ հավաքականին եւ թիմերին, ուսումնամարզական հավաքները աշխարհի եւ Եվրոպայի մրցաշարերի ծախսերը»:
Այս փաստաթղթերը Երեմ Սարգսյանը ներկայացրեց դատարանին՝ քրեական գործին կցելու համար: Գործով հաջորդ նիստը տեղի կունենա մայիսի 30-ին ժամը 12:00-ին: