ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Լոքյանին հանձնարարեց երկամսյա ժամկետում ուսումնասիրել եւ գործադրի աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություններ Հայաստանի համայնքների աշխատակազմում չսահմանված վայրերում աղբ թափելու դեպքերով վարչական պատասխանատվության, այդ թվում` տուգանքի կիրառման ապահովման հատուկ ստորաբաժանման ձեւավորման վերաբերյալ: Առաջարկը ենթադրվում է, որ համայնքներում կստեղծվեն ստորաբաժանումներ, որոնք աղբ թափելու համար վարչական վարույթ կիրականացնեն:
Կարեն Կարապետյանը ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Վարդան Արամյանին եւ ՏԿԶ նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Լոքյանին հանձնարարեց նաեւ 15-օրյա ժամկետում կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել փակման ենթակա եւ կոնսերվացվող աղբավայրերի ցանկը:
Կարեն Կարապետյանը պարզաբանեց առաջին հանձնարարականի էությունը: Նրա խոսքով՝ պետությունը համայնքներին առաջարկում է, որպեսզի ներդնեն սանիտարական տեսուչների ինստիտուտ, որը հստակ խաղի կանոններ կսահմանի: «Բյուջե չի պահանջում, բյուջեի աղբյուրը հենց այն տուգանքներն են, որոնք կիրառվելու են, որի մի մասը կգնա տեսուչների վարձատրությանը, մյուս մասը գնալու է աղբահանության, մաքրման, սանիտարական գործառույթներին: Մենք անպայման այդ ինստիտուտը պետք է ներդնենք, որպեսզի քաղաքացիներին կարողանանք բերել այսօրվան համապատասխան ցիվիլ դաշտ»,- ասաց Կարեն Կարապետյանն ու կառավարության անդամներին հարցրեց, թե նման ինստիտուտ կա՞ Հայաստանում, սակայն բացասական պատասխան ստացավ:
«Ես կարծում եմ տրամաբանական է՝ բյուջեից գումար չենք պահանջում, ասում ենք՝ սա, սա, սա չի կարելի, եթե կատարվում է, դու վճարում ես եւ այդ տեսուչներն այդ աշխատանքներով հա´մ կարգ ու կանոնը կմտցնեն, հա´մ լրացուցիչ բեռ բյուջեի վրա չի լինի, եւ արդյունքը կախված կլինի նրանից, թե ինչքան շուտ կկարգավորենք այդ դաշտը»,- նկատեց Կարեն Կարապետյանը:
Նշենք, որ Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում այս տարվա ապրիլի 3-ին ներդրվեց «աղբի տեսուչի» ինստիտուտը: Թբիլիսիի կենտրոնական թաղամասերն ու հանրային զբոսայգիները առաջին փուլով կլինի վերահսկողության տակ: «Աղբի տեսուչները» տուգանում են ե՛ւ ընկերություններին, ե՛ւ անհատ քաղաքացիներն: Ընդհանուր 2 կգ քաշով աղբով (այդ թվում նաև ծխախոտի մնացորդի) աղտոտման համար նախատեսված է 80 լարի տուգանք, իսկ եթե աղբը քաղաքացիները նետել են շենք-շինության պատուհանից, ապա՝ 100 լարի: 100 լարին մոտ 20 հազար դրամ է: Իսկ 2 կգ-ից ավելի քաշով աղբ թափելու դեպքում, տուգանքը կկազմի 150 լարի, նույն քաշով աղբը շենքի պատուհանից նետելու դեպքում՝ 500 լարի: