ՄԻԵԴ-ը վարույթ է ընդունել Արարատ Խանդոյանի պաշտպանի գանգատը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ապրիլի 28-ին վարույթ է ընդունել ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին Խորենացի փողոցում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների գործով մեղադրյալ «Միայնակ գայլ»-ի եղբոր Արարատ Խանդոյանի պաշտպանի գանգատը:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց Խանդոյանի պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը` հավելելով, որ ՄԻԵԴ էր դիմել` բողոքելով Խանդոյանի առաջին կալանավորման որոշումը, որն ըստ նրա` անօրինական  է: Նա ՄԻԵԴ-ի գրությունը ստացել է այսօր:
Պաշտպանի խոսքով` ՄԻԵԴ-ն իր գրության մեջ նշել  է, որ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում քննության կառնի բողոքը:
Բացի դա նա տեղեկացրեց, որ ՄԻԵԴ-ը պարբերաբար տեղեկություններ է խնդրել տրամադրել սույն քրեական գործից: Արա Ղարագյոզյանն ասաց, որ պատրաստվում է եւս մի քանի գանգատներ ուղարկել ՄԻԵԴ, որոնցից մեկը վերաբերում է Խանդոյանի գործը քննող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի անօրինական գործողություններին: Նա ասաց, որ Մարտիրոսյանը մի քանի անգամ մերժել է իր պաշտպանյալի գրավով ազատելու միջնորդությունը:
Նշենք, որ մեղադրող դատախազը Արարատ Խանդոյանի համար պահանջել է 4 տարվա ազատազրկում: Այս գործով հունիսի 1-ին պաշտպանական կողմը հանդես պաշտպանական ճառով: