ՀՅԴ-ական պատգամավորի «գործ տվող» ելույթը եւ ԵՄ-ի արագ արձագանքը
Երեկ ինտելեկտուալ հայ հասարակությունը լուրջ սթրես տարավ: Խորհրդարանի ամբիոնից հնչեց ելույթ այն մասին, որ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր կնպաստեն իրենց հիմնարկներում կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտմանը, կհամարվեն «գործ տվողներ»:
Այս միտքը հնչեց ԱԺ-ում հակակոռուպցիոն հանձնաժողով ստեղծելու հարցի քննարկման ժամանակ, եւ դրա հեղինակը ՀՅԴ-ական նորաթուխ պատգամավորներից մեկն էր`Անդրանիկ Կարապետյանը:
Վստահ ենք, եթե դեռեւս փորձ չունեցող այս պատգամավորը հեռավոր կասկածներ ունենար, թե ինչ շոկ կպարգեւի մարդկանց իր խոսքերով, անմիջապես կհրաժարվեր դրանիցից: Իրականում նա փորձում էր վեհ գաղափարները հակադրել կոռուպցիայի դեմ պայքարի ընտրված մեթոդին, երբ առաջարկվող օրինագծով պետք է ներդրվի ազդարարի ինստիտուտ, որն էլ ենթադրում է, որ հիմնարկի աշխատողները պետք է ուշադիր լինեն եւ կոռուպցիայի դեպքեր նկատելիս հայտնեն իրավապահ մարմիններին:
«Ինչ է ասում դա, ասում է՝ մի հիմնարկում աշխատողներն իրար հետ հարաբերությունները պարզելիս պետք է ուշադիր լինեն մեկը մյուսի նկատմամբ: Սա ավելորդ անջրպետ է մտցնում աշխատողների միջեւ: Այսօր մենք հայ ենք, բոլորս հայ ենք, բոլորս տեղյակ ենք՝ ինչ արժեքներ ենք կրում: Եվրոպական արժեքները միշտ չի որ մեր հայկական արժեքների հետ համատեղելի են»,- ասաց պատգամավորը:
Տարօրինակ զուգադիպությամբ երեկ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ հայերն ավելի եվրոպացի են, քան ԵՄ անդամ շատ երկրների ներկայացուցիչներ:
«Պյոտր Սվիտալսկին կարեւորել է խորհրդարանի դերը ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման գործում եւ հույս հայտնել, որ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովները կշարունակեն համագործակցել ԵՄ պատվիրակության հետ:
Դեսպանը նշել է, որ տարիներ շարունակ շփվելով հայ հասարակության հետ, նկատել է, որ հայերն ավելի եվրոպացի են, քան ԵՄ անդամ շատ երկրների ներկայացուցիչներ»,- ասվում է ԱԺ աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Այս հայտարարությունը, ըստ էության, դեսպան Սվիտալսկու պատասխանն է ԱԺ ամբիոնից հայկական եւ եվրոպական արժեքների անհամատեղելիության մասին հայտարարությանը: ԵՄ մեր բարեկամները համաձայն չեն դրա հետ եւ բարձր մակարդակով հերքեցին այդ թեզը:
Ինչ վերաբերվում է «գործ տվողների» թեմայով հայտարարությանը, վստահ չենք, որ ԵՄ գրասենյակում հասկացել են`ինչի մասին է խոսքը: Սա այն քիչ անհամատեղելի երեւույթներից է, որ գոյություն ունի հայկական եւ եվրոպական մենթալիտետներում:
Բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ այս եզրույթը հաստատուն քայլերով նահանջում է նաեւ նույնիսկ Հայաստանում եւ ԱԺ ամբիոնից դրա կյանքը երկարացնելու փորձերը դատապարտված են:
Ուշ կամ շուտ «գործ տվող» քստմնելի հասկացությունը Հայաստանում կիրառությունից դուրս է գալու եւ եկող սերուդները եվրոպացիների նման այդ արտահայտությունը լսելով չեն ընկալելու, թե ինչի մասին է խոսքը:
Ինչ վերաբերում է նորաթուխ պատգամավորի ելույթի քաղաքական նշանակությանը, ապա ՀՅԴ-ում պետք է լուրջ լիկբեզ անեն իրենց նոր պատգամավորների հետ եւ բացատրեն, թե ինչ է ԱԺ-ն, ինչ է նշանակում ԱԺ ամբիոնից ելույթ ունենալ, ովքեր են լսում այդ ելույթները եւ ինչ հետեւանքներ կարող է դա ունենալ:
ՀՀԿ-ում օրինակ նման պրակտիկա վաղուց գործում է, ինչի հետեւանքով ՀՀԿ խմբակցության բազմաթիվ պատգամավորներ խորհրդարանի գործունեության 5 տարվա ընթացքում ծպտուն չեն հանում: Ճիշտ է` այս երեւույթը նույնպես նորմալ չէ, եւ զայրույթ է առաջացնում հասարակության մոտ, բայց երեկվա դեպքից հետո հասկանալի է դառնում, որ լինում են իրավիճակներ, երբ նախընտրելի են լռող պատգամավորները: Կգան, իհարկե, ժամանակներ, երբ խորհրդարանում կհայտնվեն միայն այնպիսի մարդիկ, ովքեր չեն կանգնի լռելու կամ անհեթեթություններ խոսելու երկընտրանիք առաջ, բայց ցավոք, այդ ժամանակները դեռ հեռու են:
Հ.Գ. Բոլորովին վերջերս նույն Սվիտալսկին հայտարարեց, որ Եվրոպայից նկատելի ներդրումներ չեն լինի, եթե Հայաստանում կոռուպցիան չստանա իր հստակ պատասխանը: Պատասխանը պետք է հնչեր այդ թվում նաեւ ԱԺ-ում, եւ փաստորեն հնչեց`իշխանական կոալիցիան ներկայացնող պատգամավորի կողմից: Իրականում սույն ելույթով Անդրանիկ Կարապետյանը «գործ տվեց» Հայաստանի դեմ: