Զանգվածային լրատվության միջոցներով փաստաբաններից մեկը հայտարարել է, որ «ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի չորս կալանավորված անձի դռների վրա կողպեքներ են տեղադրվել, մինչդեռ հիվանդասենյակներում գոյություն չունեն մարդու կյանքի համար տարրական պայմաններ»։
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնից, վերոգրյալի կապակցությամբ տեղեկացնում են, որ ինչպես ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում, այնպես էլ մյուս ՔԿՀ-ներում կալանավորված անձինք պահվում են ՀՀ Քրեակատարողական օրենսգրքի և «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքի դրույթների համաձայն:
«Հավելենք նաև, որ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» բուժական հիմնարկում վերոնշյալ անձինք ստանում են անհրաժեշտ բժշկական օգնություն, իսկ նրանց սանիտարահիգիենիկ պայմանները բավարար են»,- ասված է պարզաբանման մեջ:
Հիշեցնենք, որ խոսքը փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանի հայտարարության մասին է, ով այսօր հայտնել էր, որ «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» աննախադեպ ճնշումներ են սկսվել այնտեղ գտնվող «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Արթուր Սողոմոնյանի, Արմեն Լամբարյանի, Արամ Հակոբյանի, Խաչիկ Գիչյանի նկատմամբ։
«Բոլոր 4 քաղբանտարկյալի դռների վրա կողպեքներ են տեղադրվել, մինչդեռ հիվանդասենյակներում գոյություն չունեն մարդու կյանքի համար տարրական պայմաններ՝ ջուր և պետքարան։ Քաղբանտարկյալները գտնվում են հեղձուցիչ պայմաններում։ Չկա օդափոխության հնարավորություն»,- ասել էր նա։