Դանիել Իոաննիսյանը տուժող է ճանաչվել եւ հարցաքննվել
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանն իր անձնական եւ ընտանեկան գաղտնիք համարվող տեղեկությունները տարածելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում տուժող է ճանաչվել:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց Իոաննիսյանը՝ հավելելով, որ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվել է: Նշենք, որ այս գործի շրջանակներում դեռեւս ո՛չ կասկածյալ կա, ո՛չ մեղադրյալ:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. ապրիլի 2-ի ՀՀ Ազգային Ժողովի նախընտրական քարոզչության ընթացքում իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության օգտին վարչական ռեսուրսների կազմակերպված եւ լայնածավալ չարաշահումների վերաբերյալ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի հրապարակված ուսումնասիրություններից երկու օր անց «Իրավունք» թերթում հրապարակվեց այդ կազմակերպության ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանի ընտանիքին եւ անձնական կյանքին վերաբերող տվյալներ:
Այս դեպքով արդեն հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 144 հոդվածով (անձնական եւ ընտանեկան գաղտնիք համարվող տեղեկությունները ապօրինի հավաքելու եւ լրատվության միջոցով տարածել):
Քրեական գործի հարուցումից հետո Իոաննիսյանը մեր զրույցում հայտարարել էր, որ գործը ոչ թե ՀՀ քննչական կոմիտեն պետք է քննի, այլ՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը: Որպես պատճառաբանություն Իոաննիսյանը նշել էր հետեւյալը. «Նման անձնական տեղեկությունները պաշտոնատար անձինք են փոխանցել «Իրավունք» թերթին, հետեւաբար՝ այս գործով մեղադրյալ պետք է հանդիսանան պետական պաշտոնատար անձինք՝ ոստիկանության կամ քննչական կոմիտեի կոնկրետ ծառայողներ: Հետեւաբար՝ հենց այս պատճառաբանությամբ էլ քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն՝ գործը պետք է քննվի ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում: