Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը չի բացառում, որ ադրբեջանական կողմն ինքը սպանած լինի խաղաղ բնակիչներին եւ օգտագործի դա հայերի դեմ: Այս մասին Դավիթ Բաբայանն ասաց armtimes.com-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով երեկ գիշերը Արցախի եւ Ադրբեջանի սահմանին արձանագրված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումներին եւ հայկական կողմի պատժիչ գործողություններին:
- Պարոն Բաբայան, ինչպե՞ս եք գնահատում սահմանային իրավիճակը երեկ գիշերվանից հետո:
- Որեւէ արտառոց բան տեղի չի ունեցել: Չնայած, որ հակառակորդը կրկին դիմել է ահաբեկչական գործողությունների, բայց սա իր ոճն է: Ադրբեջանն այնքան է ահաբեկչական գործողությունների դիմել, որ նման քայլերն արդեն արտառոց չեն հնչում, բայց, իհարկե, այսպիսի պահվածքին պետք է շատ հստակ, կտրուկ, հասցեական գնահատականի արժանանա միջազգային հանրության կողմից: Ճիշտ է՝ արդեն համանախագահները հայտարարություն են տարածել, որտեղ ընդգծվում է կարեւորությունը խաղաղ կարգավորման եւ այլն, եւ այլն: Բայց Ադրբեջանի այս ահաբեկչական պահվածքը կարծում եմ՝ ավելի կոշտ արձագանքի կարիք ունի:
- Երեկ ապրիլյան պատերազմից հետո առաջին անգամ ՏՌ 107 հրանոթ է կիրառվել: Նման զինտեխնիկայի կիրառումն ինչի՞ մասին է խոսում:
- Այստեղ ոչ մի տրամաբանություն չկա, որովհետեւ ո՛չ հանցագործները, ո՛չ ահաբեկիչները լուրջ տրամաբանությամբ չեն առաջնորդվում: Ո՛չ փոխում է իրավիճակը, ո՛չ էլ ինչ-որ կարեւոր ռազմաքաղաքական նպատակների է հասնում, պարզապես՝ ահաբեկչություն է, ոչ այլ ինչ: Ինքնին այդ զինատեսակի կիրառման վերաբերյալ մենք տարածել ենք տեսանյութերը, որը պետք է ստանա միջազգային հանրության շատ կոշտ գնահատականը:
- Ադրբեջանական կողմն իր հենակետերը տեղակայել է Ալխանլու գյուղի բնակելի տարածքների անմիջապես հարեւանությամբ: Այս երեւույթն ինչպե՞ս եք գնահատում:
- Իրենք նման պահվածքով հասնում են մի շարք նպատակների: Նախ եւ առաջ, որպես վահան են օգտագործում սեփական բնակչությանը: Սա անմարդկային, սարսափելի հանցագործություն է: Իրենք գիտեն, որ հայկական կողմը երբեւիցե չի թիրախավորում խաղաղ բնակչությանը՝ նույնիսկ եթե այնտեղից հրադադարը խախտվում է, կա վտանգ, որ կարող են խաղաղ բնակիչները զոհվել, մենք չենք կրակում: Այս կրակակետերը, որոնք ոչնչացվել են այդտեղ քաղաքացիական բնակչություն չկա: Երկրորդը՝ եթե զոհ է լինում քաղաքացիական բնակչությունից եւ բանակից, շատ ձեռնտու է ալիեւյան կլանին, որովհետեւ սա թմրանյութ է, որը ներարկվում է ադրբեջանական հասարակության մեջ, որպեսզի մարդկանց մոլորեցնեն եւ շեղեն առկա իրավիճակից:
Ավելին, մենք գիտենք, որ Ադրբեջանը «հարուստ» փորձ ունի, սարսափելի վատ մի փորձ՝ սեփական բնակչությանը գազանաբար սպանելու եւ հայերի վրա գցելու: Դա տեղի ունեցավ մասնավորապես՝ Խոջալուում: Մենք գիտենք, որ ցեղասպանությունը իրենք գործեցին եւ փորձեցին բարդել մեզ վրա: Ապրիլյան պատերազմին նման բան տեղի ունեցավ: Երբ որ հակահարված էր տալիս արցախյան ուժերը ահագին մարդիկ լքել են այդ տարածքները, 300 հազարի պես մարդ խուճապից դուրս է եկել եւ այդ լքված տներն անմիջապես թալանվել են Ադրբեջանի բանակի, թուրքական վարձկանների եւ ԻՊ-ի գրոհայինների կողմից: Այդտեղ եղել են բռնաբարության, սպանության դեպքեր, նույնը հիմա է կրկնվում: Մենք հրապարակել ենք, որ մարդիկ լքել են այդ տները, չի բացառվում, որ անմիջապես գնացել են եւ թալանել են, եւ եթե այնտեղ մարդ է եղել, որը չի թողել, որ իր սեփականությունը թալանեն, սպանում են, լինի դա երեխա, կին, իրենց համար դա ավելի լավ է, որ ցույց տան, որ դա հայերն են արել:
- Ադրբեջանական կողմը հայտնում է, որ մանկահասակ երեխա է զոհվել:
- Նախեւառաջ, մենք չգիտենք՝ զոհվել է, թե՝ չէ: Եթե զոհված լինի, ապա հենց այդպես պետք է զոհված լինի՝ գային, սպանեին, թալանեին եւ գցեին հայերի վրա: Այդ «հարուստ», սարսափելի փորձը նրանք ունեն:
- Լարվածություն հիմա չկա՞ սահմանին:
- Խուճապի մատնվելու կարիք չկա, բանակը վստահորեն իրականացնում է իր պարտականությունները:
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այսօր հայտարարություն է տարածել, որում ասված է. «Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) տեղեկություն են ստացել սույն թվականի հուլիսի 4-ին Ֆիզուլիի շրջանի Ալխալի գյուղի մոտ նոր բռնության դեպքերի մասին, որը բերել է զոհերի՝ նաև խաղաղ բնակչության շրջանում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կողմերին կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Բռնությունը ծնում է բռնություն, ուրիշ ոչինչ: Միակ ընդունելի և մարդկային ուղին այս երկարատև հակամարտությունը լուծելու համար վերադառնալն է բանակցությունների սեղան:
Հիշեցնենք, որ Արցախի պաշտպանության նախարարությունը երեկ հաղորդագրություն տարածեց այն մասին, որ հուլիսի 4-ին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը շարունակել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը տարբեր տրամաչափի ականանետերից, իսկ ժամը 20:20-ի սահմաններում հարավային ուղղությամբ կիրառել է նաև ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ: Ավելի ուշ ՊԲ-ն տեսանյութեր հրապարակեց Ադրբեջանի զինված ուժերին հասցված պատասխան գործողություններից: Ադրբեջանական կողմն էլ հայտարարում է երկու խաղաղ բնակչի զոհվելու մասին: