Հուլիսի 20-ին Չինարիում հակառակորդի դիպուկահարից մոտ մեկ ժամ պատսպարված 17-ամյա երիտասարդը Չինարիի բնակիչ Աղասի Միրզոյանն է:
Հիշեցնենք, որ այդ օրը հակառակորդի արձակած կրակոցներից Չինարի գյուղը մեծ վնասներ է կրել: Խոշոր չափի վնասներ է հասցվել հատկապես գյուղի ֆերմերներից մեկին: Ֆերմերի անասնագոմի ուղղությամբ արձակված կրակոցների հետեւանքով վառվել է մոտ 3000 հակ խոտ, էլեկտրական աղացը եւ կից շինությունը: Ընդհանուր առմամբ՝ մոտ 12 մլն դրամի վնաս է հասցվել:
Երբ հակառակորդը սկսել է կրակել, 17-ամյա Աղասի Միրզոյանը գյուղի գերեզմանատան տարածքում է եղել՝ անասուններին արոտավայր տանելիս: Աղասի Միրզոյանին փրկել է համագյուղացու շիրմաքարը:
17-ամյա երիտասարդի հետ մեր զրույցը ներկայացնում ենք ստորեւ.
- Աղասի, ե՞րբ հնչեցին կրակոցները, դուք արդեն գերեզմանատա՞նն էիք:
- Հասել եմ գերեզմանոց, որից հետո էլ կրակոցները հնչեցին:
- Ինչպե՞ս եք նկատել, որ կրակոցները հենց ձեր ուղղությամբ են հնչում:
- Տեսա, որ գլխիս վերեւում պատրոնն անցնում ա:
- Դուք որտե՞ղ եք թաքնվել:
-Թաքնվեցի գերեզմանոցի քարերի հետեւը: Մոտ մեկ ժամ մնացել եմ տենց՝ քարերի հետեւում, կես ժամ էլ պառկած եմ եղել: Հենց վեր էի կենում, որ գնայի, սկսում էին կրակել, հասկացել էին, որ ես ըտեղ եմ, իրենց նշանառության տակ էի: Մեկ ժամ հետո դադարեցրին կրակոցները:
- Ինչի՞ց հետո դադարեցրին, մեր կողմից պատասխան կրակոցներ եղա՞ն:
- Այո, պատասխան կրակոցներից հետո դադարեցրել են կրակել:
- Դուք այդ մեկ ժամվա ընթացքում մենա՞կ եք եղել:
- Կրակոցների հետեւանքով վնասվածքներ ստացե՞լ եք:
- Ոչ, չեմ ստացել, ո՛չ ես եմ տուժել, ոչ էլ՝ անասունները:
- Նման դեպք ձեզ հետ էլի եղե՞լ էր:
- Ոչ սա առաջին դեպքն էր, մի փոքր վախեցել էի:
Նշենք, որ Աղասի Միրզոյանն ավարտել է դպրոցը: Այժմ գյուղում տարբեր աշխատանքներ է անում: Մեր զրույցում նա նշեց, որ մյուս տարի ամռանը կզորակոչվի բանակ:
Աղասի Միրզոյանին սպանելու փորձի առթիվ ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քրեական գործ է հարուցվել: Տեղեկացանք, որ քրեական գործի շրջանակներում պատանին հարցաքննվել է: Ընդհանուր առմամբ՝ հուլիսի 20-ին հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցների փաստով ՀՀ քննչական կոմիտեում մի քանի քրեական գործ է հարուցվել. 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով, 3-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 4-րդ կետերով (Գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը, որը կատարվել է հրկիզման պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով, ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով) եւս 1-ը՝ 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը, որը առանձնապես խոշոր չափերի վնաս է պատճառել):