Ֆինանսական խնդիրներ ունեցող ՖԻՄԱ-ն ՀՀ առաջնությունում ուզում է մրցանակային տեղ գրավել
Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտը (ՀՖԿՍՊԻ) ներկայացնող ՖԻՄԱ-ի առջեւ ՀՀ բասկետբոլի նորաստեղծ կանոնավոր առաջնությունում՝ Ա լիգայում, մրցանակային տեղ զբաղեցնելու առաջադրանք կա: Խաղացողներն իրենց լավագույնս դրսեւորելու մեծ ցանկություն ունեն: Armtimes.com-ի հետ զրույցում գլխավոր մարզիչ Դրաստամատ Մուրադյանը նշեց, որ վստահ է, որ իրենք պոտենցիալ ունեն:
«Նպատակը լավագույն եռյակում հայտնվելն է, եւ մեր առջեւ դրված խնդիրն իրականացնելու հնարավորություն ունենք»,- ասաց նա:
«Ուրարտու»-ՖԻՄԱ՝ Ա լիգա՝ 1-ին տուր
Իր նպատակին ՖԻՄԱ-ն աշխատելու է հասնել ինստիտուտի ուսանողներով: Հիմնականում 18-19 տարեկան բասկետբոլիստներ են: Ամենամեծը 23 տարեկան է: Մեծ մասը ՀՀ հավաքականներում չի խաղացել: Ազգային ընտրանու կազմում հադես գալու փորձ 2 հոգի ունեն:
«2 հոգի ունենք, որ այս տարի ընդգրկված են եղել մինչեւ 18 տարեկանների հավաքականում եւ մասնակցել են Եվրոպայի 18 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությանը»,- ասում է Մուրադյանը:
Մասնագետը, որն ինստիտուտի մարզական ակումբի բասկետբոլի թիմերի հետ աշխատում է 2008 թվականից, նշում է, որ առայժմ իրենց չեն կարող թույլ տալ արտասահմանից մարզիկներ հրավիրել: Պետք է փորձեն բավարարվել տեղացի խաղացողներով, քանի որ լեգեոներներ բերելը թանկ է:
«Դա մեծ ֆինանսների հետ է կապված: Ներկա պահին միայն դա է խոչընդոտը, որ լեգեոներներ չունենք»,- ասում է մարզիչը:
Ֆինանսական խնդիրները միայն խաղացողներ ձեռք բերելու հարցում չէ, որ խոչընդոտ են: Նման պայմաններում ՖԻՄԱ-ն չի կարողանա եվրագավաթներում հանդես գալ, եթե հանկարծ Հայաստանի առաջնությունում ուղեգիր նվաճի:
«Ներկա պահին հնարավորություն չունենք: Եթե մրցանակային տեղ գրավենք, ինչը եվրագավաթներին մասնակցելու հնարավորություն կտա, կփորձենք հովանավորներ ներգրավել: Հիմա էլ ենք աշխատում հովանավորներ գտնելու ուղղությամբ: Տեսնենք՝ ինչ կստացվի»,- ասում է մարզիչը:
Առայժմ կարողացել են լուծել միայն մարզահագուստի հարցը (լուսանկարներում սպիտակ մարզահագուստով ՖԻՄԱ-ն է): Այն մարզահագուստը, որը կրում են հանդիպումների ժամանակ, տրամադրել է Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան: Մարզումային մարզահագուստ դեռ պետք է գտնեն:
Ա լիգայում 2 տուր է կայացել: 1-ինում ՖԻՄԱ-ն հյուրընկալվելիս 68:88 հաշվով պարտվել է «Ուրարտուին»: 2-րդում սեփական հարկի տակ հաղթել է «Շիրակին» (76:75):