ՀՀ-ն ոչնչացնելու է 140 միավոր զինտեխնիկա. Գերմանիան ՆԱՏՕ-ի միջոցով 1.3 մլն եվրո կհատկացնի
«Հայաստանի Հանրապետության և ՆԱՏՕ-ի ապահովման և մատակարարման կազմակերպության միջև համագործակցության աջակցության մասին» համաձայնագիր է ստորագրվելու: Քիչ առաջ Հայաստանի Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում համաձայնագրի նախագիծը դրական եզրակացության արժանացավ՝ քննարկվելու է նաեւ խորհրդարանի լիագումար նիստերում:
Համաձայնագրի շրջանակներում ոչնչացվելու է մարտական պիտանելիություն չունեցող 140 միավոր տեխնիկա եւ 21 միավոր զրահապատ մարտական մեքենան: Նպատակն այն է, որ Հայաստանը հետագայում հնարավորություն ունենա ձեռք բերել նոր տեխնիկա: Այս մասին ասաց նախագծի հիմնական զեկուցող պաշտպանության փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը:
«3 տարվա բանակցություններից հետո Գերմանիան համաձայնել է ծրագրի իրականացման համար ՆԱՏՕ-ի Վստահության հիմնադրամի միջոցով հատկացնել 1.3 մլն եվրո: Մետաղի ջարդոնից ստացված գումարը` մոտ 100 հազար եվրո, կուղղվի մարդասիրական ականազերծման ծրագրին»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը: