2017 թվականի ընտրություններին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կողմից երեք տարբեր մեթոդ է փորձարկվել կոռուպցիոն բացահայտումներ անելու, արդյունքում հաջողվել է մեկը: Այս մասին «Հայկական Ժամանակ»-ի հետ զրույցում պարզաբանեց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն խորհրդարանական ընտրություններից առաջ հրապարակել էր շուրջ 136 դպրոցի տնօրենների հետ արված ձայնագրություններ, որտեղ պատմում են, թե ինչպես են ցուցակագրում իրականացնում:
«Թրանսփերենսի Ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) կազմակերպած «Կոռուպցիան և անվտանգության մարտահրավերները» խորագրով կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված միջոցառմանը Ամալյա Կոստանյանի անվան 2016 և 2017 թվականների մրցանակները հանձնվեցին «ՄեդիաԼաբի» գլխավոր խմբագիր Մարիաննա Գրիգորյանին՝ 2016-ի քաղաքական ծաղրանկարների շարքի, և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանին՝ 2017-ի ընտրությունների նախօրեին հանրային ռեսուրսի չարաշահման դեպքերի բացահայտման համար:
2000 թ. հուլիսին արևմուտքում կրթություն ստացած իր համախոհ ընկերների հետ Ամալյա Կոստանյանը հիմնադրել է «Տարածաշրջանային զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը: Արդյունավետ կառավարմանն ուղղված իր ակտիվ ջանքերի շնորհիվ մեկ տարվա ընթացքում` 2001 թ. հոկտեմբերին կազմակերպությունը հավատարմագրվել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» (ԹԻ) համաշխարհային հակակոռուպցիոն շարժման կողմից որպես ազգային մասնաճյուղ: 2008 թ- ին որպես ներկայիս (ԹԻՀԿ): Ամալյա Կոստանյանը ԹԻՀԿ-ը ղեկավարել է մինչև 2010 թ:
«Մենք և մեր թիմը հավատում ենք նրան, ինչ անում ենք, և հավատում ենք, որ կարող ենք փոփոխության հասնել», շնորհակալական իր խոսքում նշեց Մարիաննա Գրիգորյանը, ասելով, որ աշխատանքն իրականացրել են ոչ միայն լրագրողական հմտություններն օգտագործելով, այլ այն ամենն, ինչ հնարավոր է եղել բացահայտումներն իրականացնելու համար: «Հայաստանում երբեք էլ գաղտնիք չի եղել, որ իշխանության ամբողջ վարչական ռեսուրսը, որն իրականում հանրությանը պատկանող ռեսուրս է, 90 տոկոսով ծառայեցվում է ՀՀԿ-ին»,- մեր զրույցում ասաց Դանիել Իոաննիսյանը:
Չնայած իշխանությունների՝ ամեն գնով հերքումներին և փաստերի բացակայությանը մշտական հղումներին, հավաքագրվել են փաստեր՝ վարչական ռեսուրսի չարաշահումն ապացուցելու համար:
«Շատ կարևոր էր այն փաստը, որ ոչ թե 114 վատ տնօրեն կա, այլ թե ում են նրանք ընտրացուցակները փոխանցում, ով է նրանց հրահանգել»,- ասում է Դանիել Իոաննիսյանը՝ թվարկելով այդ վարչական մարմինները՝ թաղապետարաններ, գյուղապետարաններ և այլն:
«Բոլորը գիտեին վարչական ռեսուրսի չարաշահման մասին, բայց ոչ ոք չէր կարողանում ապացուցել, իսկ մեզ ուղղակի դա հաջողվեց»,- ասում է Դանիել Իոաննիսյանը:
Թիմից աշխատել են երկու հոգի՝ Ռաֆայել Աֆրիկյանն ու Արթուր Հարությունյանը, հատուկ ընտրությամբ զանգել են 136 տնօրենի, պարզել, որ 114-ը ներգրավված են: Մոտ 10 օր տևած գործընթացից հետո աշխատանքը հրապարակվել է:
Դանիել Իոաննիսյանը նշեց, որ աշխատանքները շարունակական են լինելու և փորձելու են կոռուպցիոն բացահայտումներ անելու նոր մեթոդներ գտնել:
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը կայցելի Վայոց ձորի և Շիրակի մարզեր․ ինչպես գրանցվել հանդիպման համար
«Օրենքով գող»-ի կարգավիճակ տալու, ստանալու կամ պահպանելու մեղադրանքով հետախուզվող է կալանավորվել․ տեսանյութ
Նոր կյանք և զարթոնք խորհրդանշող տոնը թող բարօրություն բերի Իրանի բարեկամ ժողովրդին․ վարչապետը ուղերձներ է հղել
«Romantic scam» մեթոդի կիրառմամբ համակարգչային հափշտակություններ կատարող խումբ է բացահայտվել․ տեսանյութ
Ռուբինյանը վարչության նիստում շատ խիստ հրահանգել է ավտոբուսի մեջ չպարել, կամ պարել, բայց չհրապարակել․ վարչապետ
Հպարտանում ենք մեր երկրի քուրդ քաղաքացիների հաջողություններով և ձեռքբերումներով․ շնորհավոր Նավրոզ․ վարչապետ
Հայաստանը այս պահին միակ երկիրն է, որի հետ ԵՄ-ն վարում է վիզաների ազատականացման բանակցություններ․ Ղազարյան