Այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ տեղի ունեցած զրույցի ժամանակ, անդրադառնալով ԱԱԾ-ի այն բացահայտմանը, որ 461 քաղաքացու անունով, որոշ դեպքերում նաեւ ոչ նրանց գիտությամբ բացվել են Ա/Ձ-ներ, սակայն գործի շրջանակներում ձերբակալվածներ չկան, ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ասաց.
«Մեր գործողությունների նպատակը մարդկանց նստեցնելը չէ: Մենք հակված ենք պետությունից գողացված, թաքցված գումարները վերադարձնենք պետական բյուջե: Ասում են՝ այսինչ գործի հետեւում կանգնած է այնինչ մարդը, բայց իրավական առումով դա շատ բարդ է եւ անհնար: Եթե մարդը վերականգնում է պետբյուջե գումարները, ինքը քրեական պատասխանատվությունից ազատվում է: Իսկ պաշտոնյաները, որոնք մասնակցել են եւ իրենց իմացությամբ են եղել գործողությունները, ներկայումս իրականացվում է քննություն, կլինեն հրավիրվածներ քննչական վարչություն եւ, եթե չեն կարողանա տալ հստակ պատասխաններ՝ իրենց կատարած գործողությունների մասին, ապա գործում կներգրավեն որպես մեղադրյալներ»,- ասաց նա:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանը որպես վկա հրավիրվելու է ԱԱԾ եւ հարցաքննվելու է: ԱԱԾ տնօրենի խոսքով՝ Մաշադյանը հարցաքննվում է, որովհետեւ ներկա է եղել այն հայտնի բանակցություններին, երբ որոշվել է սուպերմարկետներին տալ հնարավորություն 20 տոկոս եկամտահարկի փոխարեն վճարել 2 տոկոս հարկ:
«Նա որպես վկա կհրավիրվի ԱԱԾ, կտա ցուցմունք եւ իր ցուցմունքին գնահատական տալուց հետո կորոշվի իր հետագա կարգավիճակը հարուցված քրեական գործի շրջանակներում: Ի՞նչ է նշանակում, որ պայմանավորվածություն է եղել նախորդ իշխանությունների հետ: Պայմանավորվածություն է եղել, որ ապօրինի գործե՞ն: Ինչո՞ւ է միայն այդ 11 ընկերությունը նման կերպ աշխատել, ինչո՞ւ մեր եւ ձեր բակի խանութները չեն ուզել առանց հարկերի աշխատել»,- ասաց նա:
Մաշադյանին ուղարկվել է ծանուցագիր՝ ԱԱԾ ներկայանալու համար: ՀԺ-ի հարցին՝ նրանից բացի այլ պաշտոնյաներ էլ են հարցաքննության հրավիրվելո՞ւ, Վանեցյանը պատասխանեց, որ էլի պաշտոնյաներ կլինեն: Անդրադառնալով Մաշադյանի հարցաքննությանը, Վանեցյանն ասաց, որ վերջինս հայտարարել է, թե եղել է պայմանավորվածություն եւ հիմա պետք է բացատրություն տա, թե ինչի մասին է խոսքը: