Արդեն 6-րդ օրն է՝ աուտիզմով հիվանդ 14-ամյա Հայկ Հարությունյանին հայտնաբերել չի հաջողվում:
Հունիսի 11-ից ոստիկանության Մասիսի բաժնի կողմից որոնվող 14-ամյա երեխային վերջին անգամ տեսել են երեկ՝ հունիսի 13-ի առավոտյան, Արագած գյուղում, գյուղացիներն հայտնել են, որ տղային տեսել են ծառի տակ քնած:
Այս պահին շարունակում են աուտիզմով հիվանդ 14-ամյա Հայկի որոնողական աշխատանքները, որին մասնակցում են մի խումբ կամավորներ, փրկարարներ, ինչպես նաեւ երեխայի հարազատները, սակայն այս պահի դրությամբ նրան գտնել չի հաջողվում: Հիմնական որոնողական խումբը կենտրոնացած է Արագածոտնում, որտեղ վերջին անգամ տեսել են նրան:
Մեր տեղեկություններով, սա առաջին դեպքը չէ, երբ 14-ամյա Հայկը հեռացել է տանից եւ կորել: Նա պարբերաբար դուրս է եկել տանից, երբեմն հարեւաններն են գտել եւ երեխային հանձնել ծնողներին: Իսկ վերջին դեպքն էլ տեղի է ունեցել սույն թվականի մայիսի 24-ին. երեխային հայտնաբերել են Նորագավիթում, ոստիկանները նրան հանձնել են ծնողներին: Դեպքեր են եղել, երբ ծնողները երեխայի կորելու վերաբերյալ անգամ ոստիկանություն հաղորդում չեն ներկայացրել:
Մեր զրույցում Հայկի եղբայրը՝ Գոռը, հաստատեց, որ Հայկը էլի էր հեռացել տանից, սակայն սա միակ դեպքն է, երբ երեխային օրերով հնարավոր չի լինում գտնել: Գոռը տեղեկացրեց, որ եղբոր կորելուց հետո՝ մեկ ժամ անց ծնողներն արդեն ոստիկանությունում են եղել՝ միանգամից տեղեկացրել եւ որոնողական աշխատանքները սկսել:
Հայկի ընտանիքը մոտ 15 տարի ապրել է Երեւանում, ապա տեղափոխվել եւ բնակվում են Արարատի մարզի Այնթափ գյուղում: Գոռը մեզ հայտնեց, որ աուտիզմով հիվանդ եղբոր առողջական վիճակով բժիշկներն են զբաղվում, սակայն նշեց, որ հավելյալ ինֆորմացիա չի կարող տրամադրել, քանի որ գտնվում է հոգեբանորեն ծանր վիճակում:
Արագածում գտնվող կամավորներից Կարինե Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ սպասում են ԱԻՆ-ի հայտարարությանը, որ հասկանան, թե ինչ ուղղությամբ շարժվեն: «Մենք արդեն 4 օրից ավելի է՝ փնտրում ենք, իմ տղայի տարիքին է, ես ինքս չեմ կարող տանը հանգիստ նստել, միացել եմ, ամեն ինչ անելու ենք, որ գտնենք»,- ասաց Հարությունյանը:
Հայկը տնից դուրս է եկել հունիսի 8-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում: Տնից դուրս գալիս նրա հագին եղել է կանաչ շապիկ եւ շորտ, նա ոտաբոբիկ է: Մազերը կարճ, ինչպես պատկերված է նկարում:
Հունիսի 14-ին՝ ժամը 00:56-ի դրությամբ ՀՀ ԱԻ նախարարի հրամանով՝ որոնողական աշխատանքներն ուժեղացված ռեժիմով շարունակվելու հայտարարություն է արվել: Որոնողական աշխատանքներն իրականացվում են 8 ուղղությունով. հետախուզվում են դաշտային տարածքները, ջրանցքի մոտակայքը, գյուղի անասնագոմերը, փողոցները, գերեզմանատունը եւ այգիները:
Ժամը 12:00-ի դրությամբ որոնողական աշխատանքներին մասնակցում է 161 փրկարար, 10 կամավոր եւ ոստիկանությունից 2 կինոլոգ՝ շներով: Որոնողական աշխատանքների ընթացքում կիրառվել են անօդաչու թռչող սարքեր: Որոնողական աշխատանքների մասնակից Անի Պետրոսյանն էլ ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ Հայկին տեսնողներն ասել են, որ երեխան հյուծված վիճակում է, ուստի այս խմբին է միացել նաեւ բուժքույր, որպեսզի բժշկական աջակցություն ցուցաբերի տղային:
Հայկի եղբայրը դիմել է նաեւ Հեռուստաընկերություններին, սակայն զբաղվածության պատճառով չի հասցրել հետեւել՝ արդյո՞ք Հայկի մասին հայտարարություն արվել է, թե՞ ոչ: «Ինքս շատ զբաղված եմ եղել, որպեսզի հստակ տեսնեմ, կարդամ, կամ լսեմ, որ համոզված լինեմ, որ տարածվում է եղբորս անհետացման լուրը»,- հավելեց Գոռ Հարությունյանը:
Նշենք, որ կամավորները կարող են օգնել՝ միանալով տարածաշրջաններից որեւէ մեկում ընթացող աշխատանքներին, մասնավորապես.
Էջմիածնի, Մեծամորի, Արմավիրի շրջաններում կամավորներին համակարգողների հետ կապվելու համար զանգահարել 00446633 (Անի):
Արարատի, Արտաշատի կամավորներին համակարգողների հետ կապվելու համար զանգահարել 094551854 (Հովնան):
Աշտարակի, Եղվարդի կամավորներին համակարգողների հետ կապվելու համար զանգահարել 099070277 (Սուրեն):