Վարչապետի կոչից հետո 300 զինծառայող ներկայացել են ու պատրաստ են իրենց ծառայությանը. ԳՇ պետ
Այսօր կենտրոնական հավաքակայանում լրագրողների հարցերին պատասխանեց ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր Շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը:
Անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին՝ Դավթյանն ասաց.
«Անմիջական պատերազմի վտանգ չկա: Սակայն միշտ էլ հայտարարվել է, որ ինչ-որ չափով այդ վտանգը կա: Զինված ուժերը ելնում են նրանից, որ ամեն րոպե կարող է պատերազմ սկսվել»,- ասաց Դավթյանը:
«Մեր գործողություններն ուղղված են նրան, որ կանխենք պատերազմի հնարավոր վերսկսումը: Մենք պատրաստ պետք է լինենք ցանկացած իրավիճակի»,- նշեց նա:
Դավթյանը նաեւ նշեց, որ իրավիճակը Նախիջեւանի ուղղությամբ վերահսկվում է:
«Իրավիճակը վերահսկվում է: Նորմալ աշխատանք է տարվում: Անհանգստության կարիք չկա»,- նշեց ԳՇ պետը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում սկսված լայնամասշտաբ զորավարժություններին եւ ընդհանուր իրավիճակին, ԶՈՒ ԳՇ պետն ասաց, որ առանձնահատուկ ոչինչ չկա:
«Կատարվում է սովորական մարտավարական աշխատանք: Պատրաստ ենք ցանկացած իրավիճակի զարգացմանը: Մենք էլ մեր պլանով մեր զորավարժությունն ենք անցկացնելու, իրենք էլ մեզ կհետեւեն: Անհանգստանալու որեւէ բան չկա»,- նշեց Արտակ Դավթյանը:
Հարցին, թե ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչին՝ վերադառնալ հայրենիք ու կատարել պարտքը հայկական բանակում, քանի՞ մարդ է արդեն հետեւել, Դավթյանը պատասխանեց.
«Կոչից հետո ունենք մոտ 300 զինծառայող այս պահին, որից նվազագույնը 156 հոգին նախկինում զինծառայությունից խուսափածներն են, ովքեր ներկայացել են ու պատրաստ են իրենց ծառայությանը»:
Նա նշեց, որ տվյալ զորակոչիկների համար նույն հավասար սկզբունքներն են, ինչը կազմակերպվում է մնացած բոլոր զորակոչիկների համար:
«Որեւէ խնդիր այս պահի դրությամբ չկա»,- ասաց Դավթյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ՀՀ ԶՈՒ-ն ապահովո՞ւմ է զինծառայողներին ամեն ինչով՝ Դավթյանը պատասխանեց. «ՀՀ զինված ուժերն ունակ են ապահովելու զինծառայողին այն ամենով, ինչը նախատեսված է կարգով»:
«Եթե կլինեն դեպքեր, կիմանաք կոնկրետ դեպքեր, որ այս կամ այն զորամասը չի ապահովում զինծառայողին ինչ-որ բանով, մենք պատրաստ ենք շատ օպերատիվ արձագանքելու, որոշումներ կայացնելու, լուծումներ տալու»,- ասաց նա:
Արտակ Դավթյանը նշեց նաեւ, որ վերջին օրերին ունեցել են ահազանգեր.
«Հինգ ահազանգից միայն մեկն էր, որը հաստատվեց՝ ինչ-որ խախտումներ կան, ոչ ամբողջ ծավալով, մենք շատ օպերատիվ ձեւով արձագանքեցինք»,- նշեց Դավթյանը:
Թե երբ եւ ինչ քանակությամբ է Հայաստանը պատրաստվում ձեռք բերել բազմաֆունկցիոնալ ՍՈՒ-30ՄՄ ռուսական կործանիչները Արտակ Դավթյանը չհստակեցրեց:
Մեր ռազմավարական գործընկերների հետ աշխատում ենք բոլոր տեսակի սպառազինության մասով: Երբ ունենանք, կներկայացնենք, կտեսնեք»,- ասավ ԳՇ պետը: