Արձանագրվել է 4,9 մլրդ դրամի խախտում, վերականգնվել է 1,1 մլրդ. Փաշինյանը հարց ուղղեց
ՀՀ-ում 2017 թ.-ին, ընդհանուր առմամբ 44 ստուգում է իրականացվել, որոնց արդյունքում արձանագրվել է 4 մլրդ 978 մլն դրամի խախտում, որից վերականգնվել է 1 մլրդ 109 մլն դրամ: Այս մասին կառավարության հուլիսի 19-ի նիստի ժամանակ հայտարարել է ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Այս հարցին ուշադրություն հրավիրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան՝ հարցնելով ինչո՞ւ չի վերականգնվել մնացած մասը:
«Ամեն մեկն իր ճակատագիրն ունի: Կարեւոր է, թե ինչ բովանդակություն են ունենում եւ ինչից են ծագում այդ խախտումները»,- ասաց նախարարն ու հավելեց, որ վերահսկողություն իրականացնող մարմինն արձանագրում է այն, ինչ տեսնում է, բայց այդ խախտումները երբեմն թաքնված են ոչ թե կատարման մեջ, այլ այն կարգավորումների մեջ, որով այդ կատարումն արվել է:
«Այսինքն՝ ակնկալել, որ եթե մի գումար արձանագրվել է, այդ ամբողջը կվերականգնվի, տեղին չի կարող լինել: Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրանք չէին էլ կարող վերականգնվել: Այդպիսի բաներ կա այս պատմության մեջ: Պետք է այնպես անել, որ երկակի մեկնաբանության տեղ չլինի: Յուրաքանչյուր կարգավորում, անգամ վատ կարգավորում պետք է պահել, ոչ թե կատարել խախտմամբ»,- ասաց նա:
ՀՀ նախարարները, ՀՀ ԿԱ պետական կառավարման մարմինների ղեկավարները, ՀՀ մարզպետներն ի գիտություն կընդունեն հաշվետվությունը եւ կձեռնարկեն միջոցներ՝ ստուգումների արդյունքում արձանագրված խախտումները, թերությունները վերացնելու եւ հետագայում այդպիսիք բացառելու ուղղությամբ: