ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ճիշտ մոտեցում է համարում, որ Ընտրական օրենսգիրքը կրկին ԱԺ բերելու համար արտահերթ նիստ հրավիրելու նախաձեռնություն են ցուցաբերել պատգամավորները, այլ ոչ կառավարությունը: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա: «Ես համաձայն եմ այն մոտեցմանը, որ հիմա իրենց պատականությունները չկատարած, քվերակությանը չմասնակցած պատգամավորների վրա է դրված, որ հավաքեն ստորագրություններ, օրենսգրքի ընդունման հարցով նորից հրավիրեն արտահերթ նիստ: Սա շատ ճիշտ մոտեցում էր, ողջունում եմ, որ կառավարությունը երկրորդ անգամ չի հրավիրել նիստը, այլ այդ հնարավորությունը տվել է նրանց, ովքեր չիրականացրին իրենց պարտավորությունները»,-ասաց Բաբլոյանը:
ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ այս պահին ԱԺ-ում ՀՀԿ-խմբակցությունը փոքրամասնություն է: Խմբակցությունում գաղափարակից գուցե 40 մարդ էլ չկա հիմա: Նա սխալ համարեց, որ ԸՕ-ի չընդունման պատասխանավությունը դնեն ընդդիմոթյան վրա:
«ՀՀԿ-ն հայտարարել էր, որ կարճ ժամանակում պատրաստ չէ փոփոխությունների, սակայն նշել էինք նաեւ, որ դեկտեմբերին կգնանք խորհրդարանական ընտրությունների: Այդ առումով հայտարարել ենք, որ չենք ներկայացնի թեկածու, չենք խոչընդոտի ընտրությունների անցկացումը նույնիսկ դեկտեմբերին: Մեր խբակցությունը հստակ է քաղաքական դիրքորոշման մեջ»,-ասաց ԱԺ նախագահը:
Դիտարկմանը, որ ԸՕ-ի ընդունման համար այնուամենայնիվ անհրաժեշտ էին ՀՀԿ-ի ձայները, Բաբլոյանն ասաց, որ կան առնվազն 67-69 մարդիկ, ովքեր տվել են իրենց համաձայնությունը, որ կաջակցեն օրենգրքի ընդունմանը: Նա ցավալի համարեց, որ մարդիկ միայն խոսքով էին տվել համաձայնությունը: Բաբլոյանը վստահեցրեց՝ ինքը որպես ԱԺ նախագահ, թե՛ հեղափոխությունից առաջ, թե՛ հետո կատարել է իր պարտականությունները, որ ապահովի բնականոն աշխատանք:
Նա նշեց՝ ԸՕ քվեակության քսան րոպե հետաձգման համար ինքը տվել է հնարավորություն, այսինքն ՀՀԿ-ն որեւէ ճնշում չի ունեցել իր որոշման վրա: Հոկտեմբերի 22-ի արտահերթ նիստում Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթն ԱԺ-ում չհավաքեց բավարար ձայներ: Դեմ էին արտահայտվել ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները: Օրենսգրքի ընդունման համար անհրաժեշտ էր 63 կողմ ձայն, սակայն այն ԱԺ-ում ստացավ ընդամենը 56 կողմ ձայն: Քվեարկությանը չէին մասնակցել նաեւ կառավարությանն աջակցություն հայտնած մի քանի ՀՀԿ-ական, ԲՀԿ-ական, ինչպես նաեւ ՀՅԴ-ական պատգամավորներ: Օրինագծի ընդունման հավար չբավարարեվ ընդամենը 7 կողմ քվե:
ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի դիտարկմամբ՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանի մասնագիտական աշխատանքը պիտանի կլինի: «Լավ տպավորություն է թողել ինձ վրա, կրթված անձնավորություն է, մասնագիտական առումով նրա աշխատաքը եւս պիտանի կլինի: Տեսնենք, թե ինչ կլինի, ցավոք, ժամանակահատվածն այնքան էլ հարմար չէ, որովհետեւ ԱԺ-ի ակտվությունը նվազել է»: Հարցին՝ իր կարծիքով կընտրվի՞ արդյոք թեկնածուն, Բաբլոյանն ասաց՝ եթե ձայները բավականացնեն, հույս ունի, որ կգան, կմասնակցեն: