Կիբերանվտանգությունն այն ոլորտներից մեկն է, որտեղ ԱՄՆ-ն ու ԵԱՏՄ-ն կարող են համագործակցել. Ջուլիանի
Այսօր` «Եվրասիական շաբաթ» համաժողովի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփիի անձնական իրավաբան, ու ոչ պաշտոնապես Թրամփի կիբերանվտագության հարցերով խորհրդական, Նյու-Յորքի նախկին քաղաքապետ Ռուդոլֆ Ջուլիանին ասաց, որ կիբերանվտանգությունն այն ոլորտներից մեկն է, որտեղ Միացյալ Նահանգներն ու ԵԱՏՄ-ն կարող են համագործակցել:
Ջուլիանին նշեց, որ Հայաստանի նման փոքր երկրի պարագայում շատ ավելի հեշտ է հասնել 90-95 տոկոս անվտանգության՝ կիբերանվտանգության ոլորտում: «Որպես առաջնային քայլ անհրաժեշտ է բոլոր կիբերհանցագործությունները վերլուծել, ընտրել իսկապես վտանգավորներն ու կենտրոնանալ հենց դրանց վրա: Պետք է ներքին մեխանիզմ ստեղծել` բացահայտելու տեղ գտած ներխուժումները»,- ասաց նա՝ պակաս կարեւոր չհամարելով նաեւ կիբերանվտանգության համակարգի իմիտացիաների ստեղծումը:
«Կիբերպաշտպանությունը գաղտնիքներ չունի, եւ եթե ես ներկայացնեմ, թե ինչպես պետք է պաշտպանվել, դա կնշանակի, որ ես հնարավորություն չեմ տալիս առեւանգել ինձանից ինֆորմացիա: Ես կիբերանվտանգության ոլորտում տեղեկատվություն կիսելու մեջ ռիսկեր չեմ տեսնում: Եթե երկրներից մեկն ունի կիբերպաշտպանության շատ լավ լուծում, ինչո՞ւ չպիտի կիսվի ձեզ հետ այդ լուծմամբ»,- նշեց նա:
Ջուլիանին փաստեց՝ չկա որեւէ կախարդական բան, որը կարող ես անել, որ կիբերտարածքում հաղորդակցությունը դառնա հարյուր տոկոսանոց անվտանգ: «Ես կասկածում եմ, որ կլինի գիտության այնպիսի աստիճանի զարգացում, որը կհասնի այս հարյուր տոկոսանոց անվտանգության մակարդակին»,- հավելեց նա: