Ջրացատկի համար ՀՀ-ի գագաթնակետն էր. Եվրոպայի մեդալ առանց մարզումային պայմանների
ՀՀ-ում ամենաբարդ պայմաններում մարզվող մարզիկների թվում են սինքրոն ջրացատկորդները: Հայաստանում չկան պայմաններ, որպեսզի սինքրոն ջրացատկորդները կարողանան միաժամանակ ցատկել: Այդ պատճառով այստեղ նրանք մարզվում են հերթով ցատկելով, իսկ մրցավայրում մինչեւ մրցումները մի քանի անգամ փորձում են միասին: Այդպես Լեւ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Հարությունյանը 2018 թ. Եվրոպայի առաջնությունում բրոնզե մեդալ են նվաճել: Այդ թեմայով այսօր՝ դեկտեմբերի 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսեց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանը:
«2018 թ. ջրացատկի համար, կարելի է ասել, գագաթնակետն էր անկախ Հայաստանի պատմության մեջ: Եվրոպայի առաջնությունում սինքրոն ցատկերում  մեր  մարզիկներ գրավեցին 3-րդ տեղը: Դա ամենամեծ արդյունքն էր: Անհատական մրցումներում Լեւ Սարգսյանը գրավեց 7-րդ տեղը, որը եւս շատ լավ արդյունք է ջրացատկի համար: Մինչեւ այդ մասնակցել էին համաշխարհային Գրան պրիին, որտեղ եւս վատ արդյունքներ չէին գրանցել: Ուկրաինայի բաց առաջնությանը Վլադիմիր Հարությունյանը եւ Վարդան Բայանդուրյանը գրավել էին 2-րդ, 3-րդ տեղերը (խմբ. խոսքը նույնպես 2018 թ. մասին է)»,- ասաց Չանդիրյանը:
Մասնագետն առիթներ ունեցել է խոսելու մարզաձեւի խնդիրների մասին: Վերջերս հանդիպել է նաեւ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանի հետ ու քննարկում ունեցել: Այսօր էլ հերթական անգամ նշեց, որ մարզաբազա չունեն: «Օլիմպավանն» էլ, ինչպես նշում է Չանդիրյանը, չի համապատասխանում պահանջներին. այնտեղ աշտարակներ կան, բայց ոստնակներ չկան:
«Խնդիրներ շատ կան: Հիմնականը մարզաբազայի պակասն է: Եթե ունենանք նորմալ մարզաբազա՝ դահլիճ եւ լողավազան իր աշտարակներով... Մրցումների տեղում ենք փորձեր անում, քանի որ չունենք այնպիսի աշտարակ, որ 2 հոգի միաժամանակ կարողանա ցատկել: Ամբողջ Եվրոպան զարմացած էր, որ Հայաստանը, չունենալով ոչ մի հնարավորություն, կարողացավ Բելառուսի ու Գերմանիայի նման թիմերին հաղթել»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ 80-ականների վերջին, երբ նորմալ պայմաններ կային, 6-7 հայ մարզիկ ընդգրկված էր ԽՍՀՄ տարբեր հավաքականներում:
Ամեն դեպքում մարզիկները չեն ընկճվում: Վլադիմիր Հարությունյանը ոգեւորված է իր ու ընկերոջ նվաճումով: Դրա շնորհիվ այժմ նրանք պայքարում են ՀՀ 2018 թ. լավագույն 10 մարզիկների թվում հայտնվելու համար (նրանց օգտին քվեարկելու համար 1006 համարի պետք է ուղակել 08): Հարությունյանը նշում է, որ հետագայի համար իրենց առաջ մարզական ավելի մեծ նվաճումների նպատակներ են դնում:
«Տարին գերազանց փակեցինք: Ամենատպավորիչը մեզ համար Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալն էր, որին շատ էինք սպասում: Ավելի բարձր արդյուքնենրի ենք ուզում հասնել, հուսով ենք կստացվի»,- ասաց նա:
2019 թ. հայ մարզիկները մասնակցելու է Հարավային Կորեայում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը, որտեղ պայքարելու են Տոկիո 2020-ի ուղեգրերի համար: Այնտեղ ուղեգիր է տալու սինքրոն ցատկերում 1-3-րդ, իսկ անհատականում՝ մինչեւ 12-րդ տեղը: Այնուհետեւ մասնակցելու են Եվրոպայի առաջնությանը: 2020 թ. առաջին եռամսյակում կմասնակցեն Ճապոնիայում կայանալիք աշխարհի գավաթի խաղարկությանը, որը գուցե օլիմպիական ուղեգրեր նվաճելու նրանց վերջին հնարավորությունը լինի: Այնտեղ անհատականում ուղեգիր է տալիս մինչեւ 18-րդ տեղը, իսկ սինքրոնում՝ 1-4-րդ տեղերը, սակայն, եթե այս մրցաշարում 1-4-րդ տեղերը զբաղեցնեն մարզիկներ, որոնք աշխարհի առաջնությունում արդեն նվաճել են, ուղեգիրը կարող է բաժին հասնել մինչեւ 7-րդ տեղը գրաված մարզիկներին: