Հանրապետության հրապարակում քիչ առաջ հանդիսավոր կերպով վառվեցին ՀՀ գլխավոր տոնածառի լույսերը:
«Բայց միեւնույն ժամանակ ես՝ որպես շատ պրակտիկ եւ գիտությանը հավատացող մարդ, հասկանում էի, որ հրաշքները հենց այնպես չեն կատարվում, միակ պայմանը, որ քո երազանքը կկատարվի, պետք է լինի այն, որ դրա մասին երազեն բոլորը: Մենք պետք է բոլորս երազենք մի բանի մասին, որ կատարվի: Եվ փաստորեն 2018 թ-ի Ամանորին բոլորս երազել ենք նույն բանի մասին՝ ապրել ազատ, անկախ եւ ժողովրդավարական Հայաստանում»,- ասաց Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Հայկ Մարությանը նշեց, որ այս երազանքը բոլորով միասին ի կատար ածեցին այս հրապարակում: «Մենք գարնանը տոնել ենք մեր ազգի հաղթանակը, եւ ամբողջ աշխարհը զարմացած եւ հիացած հետեւում էր մեզ: Այսօր մենք բոլորս, այստեղ կանգնած այս հրաշք տոնածառի առջեւ, այս գեղեցկուհու առաջ, մտածում ենք վաղվա օրվա մասին»,- ասաց նա եւ նշեց, որ հրապարակի լույսերի հետ կվառվեն նաեւ բոլորի հույսերը:
«Այդ հույսը կսկսի հենց այսօրվանից, կգնա 2019 թ-ին եւ մոտակա տասնամյակներին, հարյուրամյակներին մեր ճանապարհը լույսով լի է լինելու այսուհետ»,-ասաց նա:
Երեւանի քաղաքապետը իր դստեր հետ բեմականացված միջոցառմանը բանալիով վառեց գլխավոր տոնածառի եւ հրապարակի լույսերը:
Երեւանի Հանրապետության հրապարակում ընթացող հանդիսավոր արարողությանը ներկա է նաեւ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետարանը երկրի գլխավոր տոնածառը տեղադրելու վրա ծախսել է 70 միլիոն դրամ։ 35 մետր բարձրությամբ գլխավոր տոնածառի արժեքի մեջ, որը արհեստական է և ռուսական արտադրության, մտնում են դրա տեղափոխումը, մոնտաժը, 1500 խաղալիք և ավելի քան 200 կմ լուսադիոդային լույսեր։ Գումարը խնայվել էր Էրեբունի-Երեւան տոնակատարության համար նախատեսված ծախսերից: