Եթե այս տեմպերով շարունակվի, 2020 թ-ի հունվարին եւս 30 տոկոսի չափով կբարձրանա նրանց աշխատավարձը. Մնացականյան
ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության մեջ ներառված «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ-ի աշխատակիցների աշխատավարձերը 30 տոկոսով բարձրացան: Այս մասին այսօր ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով տեղեկացրեց ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Աշոտ Մնացականյանը:
«Եթե այս տեմպերով շարունակվի 2020 թվականի հունվարին եւս 30 տոկոսի չափով կբարձրանա նրանց աշխատավարձը»,- այս մասին մեր զրույցում ասաց Աշոտ Մնացականյանը:
- Պարոն Մնացականյան, նշել եք, որ Հայավտոկայարան ՓԲԸ-ի աշխատակիցների աշխատավարձը բարձրացել է 30 տոկսով, ինչի՞ հաշվին հնարավոր եղավ բարձրացնել:
- Այդ միջոցները նախկինում էլ են եղել:
- Ո՞րն է եղել պատճառը, որ նախկինում չեն բարձրացվել աշխատավարձերը:
- Չեմ ուզում դրան անդրադառնալ: Ես նոր եմ նշանակվել ու այդ քայլերը սկսել ենք իրականացնել: Նույնիսկ 13-րդ աշխատավարձ ենք տվել, որը մինչեւ այդ չէր եղել շուրջ 15 տարի: Այդ միջոցները կան ու կլինեն նաեւ սրանից հետո: Սա ոչ միայն աշխատակիցների մոտիվացիային է նպաստելու, այլ նաեւ ընդհանուր ավտոկայաններում հնարավորությունները ավելացվելու են, որ տեսքը բարեկարգվի: Պլանավորվում է մինչեւ մայիս ամիս բարեկարգումներ կատարել, զուգարաններն են այնտեղ ոչ բարվոք վիճակում:
Մենք, ըստ էության, սպասարկում ենք ուղեւորափոխադրողներին: Այսինքն, մենք պետք է միջպետական, ներմարզային գծերի սպասարկում իրականացնենք, բայց, ըստ էության, մինչեւ այս այդ սպասարկումը, որպես այդպիսին, չի եղել: Հիմա մենք վերանորոգման աշխատանքներ ենք անելու, դրա միջոցներն էլ կան:
- Միջինում որքա՞ն աշխատավարձ են ստացել աշխատակիցները նախկինում եւ որքա՞ն աշխատավարձ են ստանալու հիմա:
- Միջինը մոտավորապես 150 հազար դրամ է եղել, հիմա կլինի 200 հազար դրամ: Ու հավելեմ նաեւ, որ եթե այս տեմպերով շարունակվի՝ 2020 թվականի հունվարին եւս 30 տոկոսի չափով կբարձրանա նրանց աշխատավարձը: Այսինքն, եթե այս տենդենցը պահպանվի, այսինքն, եկամուտները էլի հոսեն ընկերության բյուջե, հաստատ ամեն տարի ավելացման տեղ է լինելու: Որովհետեւ արդեն ներդրումների առաջարկներ կան հենց ավտոկայանների տարածքում:
- Քանի՞ աշխատակից կա ընկերությունում:
- Մոտ 140 աշխատակից կա: Հաստիքներ կան՝ ավելացել են, հաստիքներ կան՝ պակասել են, օպտիմալացման արդյունքում է եղել այդ ամենը, բայց ավելի շատ ավելացում է եղել, այնպես չի, թե կրճատում է եղել:
Մնացականյանը նաեւ նշեց, որ ընկերության ենթակայության տակ են գտնվում Հայաստանի Հանրապետության բոլոր ավտոկայարանները: