ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը «Վեոլիա Ջուր» ընկերությանը տուգանում է 10 000 000 դրամով
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի` փետրվարի 6-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված է նաեւ «Վեոլիա Ջուր» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ տուգանք կիրառելու հարցը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀԿԾՀ պաշտոնական կայքից։
Որոշման նախագծում նշված է, որ հանձնաժողովի 2016 թվականի նոյեմբերի 30-ի որոշմամբ հաստատված խմելու ջրի մատակարարման եւ ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման կանոնների 16-րդ եւ 19-րդ կետերը խախտելու համար ՀԾԿՀ-ն «Վեոլիա Ջուր» ընկերությանը տուգանում է 10 000 000 (տասը միլիոն) Հայաստանի Հանրապետության դրամ գումարի չափով։
Մասնավորապես, հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսգրքի 47.1 հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը և 2-րդ մասի 3-րդ կետը՝ ընկերությունը պարտավորվում է`
1) սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից երկշաբաթյա ժամկետում սույն որոշման 1-ին կետում նշված գումարը փոխանցել Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե,
2) ընդունել ի գիտություն, որ Ընկերությունն իրավասու է սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից երկամսյա ժամկետում այն բողոքարկել Հանձնաժողով կամ Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատարան:
3). Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում Ընկերությանն օրենքով սահմանված կարգով իրազեկելուն հաջորդող օրվանից: