ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի պատրաստվում փոխզիջումների գնալ առևտրային նպատակով ապրանք ներկրողների հետ: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 13-ին, Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ընթացքում ասաց վարչապետը՝ պատասխանելով ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանի այն դիտարկմանը, թե ապրանք ներկրողները բողոքում են ներկրման ու մաքսազերծման նոր կարգից․
«Մենք պիտի շարունակենք իրար երեսի նայել ու իրար խաբե՞լ։ Չի կարելի էդպես, կներեք։ Ես նկատի ունեմ՝ ոչ առեւտրային նպատակով ապրանք ներկրելու շահառուն Հայաստանի բոլոր բնակիչներն են։ Որովհետեւ դա վերաբերում է նրան, որ ես ինչ-որ գործով գնացել եմ Թուրքիա, Վրաստան, խանութից մի բան եմ առել, հորքուրիս կամ մորքուրիս համար բերել եմ։ Եթե ես պարբերաբար գնում եմ, եւ պարբերաբար ուրիշ գործերով, եւ պարբերաբար ապրանք եմ բերում, կներեք, չի լինի էդպես։ Ես ասում եմ՝ էն ժամանակ կար օլիգարխիա, հիմա կա անտիօլիգարխիա։ Ես երեկ ձեզ ասացի՝ ֆուռը բերում, կանգնեցնում են, մի 50-50 կգ-ով ներս է մտցնում ամբողջ ապրանքը։ Ո՛չ, եւ ո՛չ։ Չի լինելու էդպիսի բան, չեն լինելու էդպիսի անսկզբունք կոմպրոմիսներ։ Եթե փորձելու են կառավարությանն ասել՝ վայ, ցույց ենք անելու ձեր դեմ, մեզ համար էս արեք, էն արեք։ Ցույց արեք, երբ կհասնեք էն քանակների, երբ կհասկանանք՝ իրար հետ գործ չունենք անելու, ցտեսություն կանենք, կգնանք մեր գործին։ Ով ավելի շուստրի ա, կառավարությանը ստիպում ա, որ ինչ-որ որոշում կայացվի»,-ասաց Փաշինյանը՝ շարունակելով․
«Բերելու եք, մաքսազերծելու եք, հարկը վճարելու եք, չի լինելու ոչ մի փոխզիջում որևէ մեկի նկատմամբ: Օլիգարխ կլինի, շարքային, թե մանր վաճառական կլինի։ Էս ի՞նչ բան է, խաբեությունը, սուտը դարձել են հասարակական հարաբերությունների հիմնական օղակ, ես ոչ մեկին թույլ չեմ տալու ինձ հետ ստի լեզվով հարաբերվել, հարազատ կլինի, թիմակից կլինի, ընդդիմադիր կլինի․․․ստի վերջը եկել ա»,- նշեց Փաշինյանը:
Վահե Էնֆիաջյանը արձագանքեց, որ նյարդայնանալ պետք չէ, ինքն ընդամենը բարձրաձայնում է խնդիրը, եւ մեջբերեց Փաշինյանի խոսքերից մի հատված․
«Ես բառացի ցիտեմ Ձեզ․ «ավելի լավ է աշխատել, քան չաշխատել»։ Մեր պարագայում, քանի որ խնդիրները բազում են, տվյալ քաղաքացիները խնդիրը բարձրաձայնում են, եւ խնդրից հեռու չեն գնում, ասում են՝ պետք է կանոնակարգվի, բայց այլընտրանք առաջարկելու քայլ պետք է իրականացնել, նոր նրանց այդ ճանապարհին տանել»,-ասաց Էնֆիաջյանը։
Վարչապետը ոչ առևտրային նպատակով ապրանք ներկրողներին հորդորեց ազնիվ լինել բիզնես անելու պարագայում և իրենց հետ քննարկել հարկային խնդիրները․
«Մեր կառավարությունն իր կամքը ցույց էր տվել այս հարցում, բայց այն չարաշահվել է: Եթե մարդիկ բիզնես են անում, թող գան, նստենք, զրուցենք: Մենք հարկային օրենսգրքի փոփոխման փուլում ենք, և ասում ենք՝ եկեք քննարկենք, բայց ասում ենք՝ մի խաբեք մեզ, ով փորձի ինձ խաբել, իմ աչքի գրողն ա, ձեր համար էդպես չի՞»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ փետրվարի 13-ին, Ազգային ժողովում շարունակվում է ՀՀ կառավարության առաջիկա հինգ տարիների ծրագրի քննարկումը։ Երեկ այն ընդհատվեց պատգամավորներ-վարչապետ հարց ու պատասխանի ժամանակ։