Եվրամիությունը Հայաստանին կարող է տրամադրել 700 մլն դոլար: Այս մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն նախատեսում է ավելի քան 13 մլրդ դոլար հատկացնել մի շարք պետությունների` ճանապարհներ, երկաթուղի, տրանսպորտային ուղիներ, նավահանգիստներ կառուցելու համար:
«Հայաստանն այդ համատեքստում կարող է ստանալ 700 մլն դոլար», -ասել է դեսպանը՝ հավելելով, որ այս պահին քննարկումների մեջ են հայաստանյան գործընկերների հետ։ «Հույս ունենք, որ ձեր կողմից կլինեն նոր առաջարկներ և ծրագրեր: Սա փակված գիրք չէ, պետք է քննարկել»,- ասել է Սվիտալսկին:
Դեսպանի խոսքերով՝ 10 մլն դոլարի չափով տրամադրվում է Հայաստանի հարավային սահմանային անցակետերի արդիականացման համար:
Նա խոսել է ՀՀ արդարադատության ոլորտում նախանշվող բարեփոխումների մասին։ «ԵՄ-ն հեղափոխությունից հետո մուտք է գործել շատ համապարփակ երկխոսության փուլ արադարադատության ոլորտում», ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«Մենք արդարադատության վերափոխմանը շատ լուրջ ենք վերաբերվում, ես կարծում եմ ՝ դատաիրավական համակարգի գնահատման առումով, Հայաստանը ունի շատ տարբերվող իրավիճակ, եթե համեմատենք մինչև ապրիլ-մայիսը», - ասաց նա։ Դեսպանը հույս հայտնեց, որ նոր Հայաստանում պետք է լինի թափանցիկություն դատական համակարգում։
Ինչ վերաբերում է անցումային արդարադատության կիրառմանը՝ Սվիտալսկին ասաց, թե դա մի բան է, որը հայերը պետք է միայն որոշեն՝ ունե՞ն դրա անհրաժեշտությունը։
«Այլ երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ դրսից միջամտությունը այնքան էլ օգտակար չէ», - ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԳյումրիում և Փարաքարում ընտրություններն ավարտվեցին, տեղամասերը փակվել են. սկսվել է ձայների հաշվարկը