Տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը. Կարապետյանը՝ բնակչության համար աղբահանության գնի փոփոխության մասին
Այսօր «Ժամանակ» թերթը, հղում անելով իր տեղեկություններին, գրել էր, որ Երեւանում հուլիսի 1-ից բարձրացվելու է աղբահանության համար բնակչությունից գանձվող գումարի չափը: Թերթը նաեւ գրել է, որ Երեւանում գործող սննդի եւ սպասարկման ոլորտի բազմաթիվ օբյեկտների սեփականատերեր շոկի մեջ են՝ հունվարի աղբահանության գումարների վճարման անդորրագրերը տեսնելով: «Նրանցից մեկը մեզ հայտնեց, որ անցած տարվա դեկտեմբերի համեմատ՝ աղբահանության գումարն աճել է 3 անգամ»,- գրել է թերթը:
«Սովորաբար Երեւանի քաղաքապետարանի ցանկացած գործողություն հրապարակվում է քաղաքապետարանի կայքում կամ այլ պաշտոնական խողովակներով եւ հետեւաբար այնպիսի գործողություն՝ ինչպիսին է աղբահանության դրույքաչափի փոփոխությունը, չի կարող լինել գաղտագողի եւ ծածուկ: Հետեւաբար, եթե նման բան լիներ՝ հանրությունը տեղեկացած կլիներ հենց Երեւանի քաղաքապետարանից: Այդ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը»,- այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Երեւանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը:
Իսկ ոչ բնակելի տարածքների՝ հասարակական եւ արտադրական շենքերի աղբահանության վճարը փոխվել է եւ հաշվարկվում է ըստ շինության ընդհանուր մակերեսի: Երեւանի ավագանու դեկտեմբերի որոշմամբ՝ առեւտրային կենտրոնների, այդ թվում շուկաների, հանրային սննդի կետերի աղբահանության վճարը 1 քառակուսի մետր մակերեսի հաշվարկով սահմանվեց 70, հյուրանոցների համար՝ 30, արտադրամասերի համար՝ 8 դրամ: