ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ մտահոգիչ կետեր կան․ Իվետա Տոնոյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ մտահոգիչ կետեր կան։ Այս մասին այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը՝ անդրադառնալով ՄԽ հայտարարության այն մասին, որ բանակցությունները պետք է ներառեն տարրեր նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի շրջակա տարածքների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո վերադարձի մասին:
«Հայտարարության մեջ մտահոգիչ կետեր կան, մասնավորապես այն մասով, որ Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները երկրորդ պլան են մղվում: Մեր կուսակցությունը հնչեցրել է իր դիրքորոշումը։ Բայց միայն այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի կողմից շատ մեծ ոգեւորությամբ է ընդունվել այս հայտարարությունը, արդեն իսկ շատ բանի մասին է խոսում: Իհարկե մեր ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, բայց եւս մեկ անգամ ՄԽ հայտարարությանն անդրադառնալու կարքի կա»,- ասաց պատգամավորը:
Իվետա Տոնոյանն ընդգծեց, որ Արցախի ճակատագրի վերաբերյալ որեւէ հարց չի կարող որոշվել առանց Արցախի եւ Արցախի ժողովրդի մասնակցության։ Նա նշեց, որ երկու կարծիք լինել չի կարող․ ԼՂ հարցի վերջնական հանգուցալուծումը Արցախի միջազգային ճանաչումն է։