Չի լինելու քաղաքական հաշվեհարդար. Սուրեն Պապիկյան
Ունենք համայնքապետարաններ, որոնք շատ լավ են պատկերացնում իրենց համայնքի զարգացումը: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Ցավոք, այդ թիվը մեծ չէ, եւ սա է պատճառը, որ մենք փորձում ենք նոր որակ հաղորդել համայնքների կառավարմանը եւ առաջիկայում, երբ կհրապարակվի նոր խոշորացման ծրագիրը, նախատեսում ենք, որ պետք է Հայաստանի համայնքներում ներդրվի համամասնական ընտրակարգ»,- ասաց նախարարը։
Պապիկյանի խոսքով՝ որպեսզի համամասնական ընտրակարգը լինի ամբողջական եւ մոտեցումը ճիշտ լինի, միայն կուսակցական պատկանելության վրա պետք է շեշտը չդնել։
«Փաստ է, որ գոնե մարզերում կուսակցությունները, ցավոք, բավարար կայացած չեն։ Եւ հանրային նախաձեռնություններին, քաղաքական եւ հասարակական խմբերին ավագանիում եւ համայնքի ղեկավարմանը ներգրավվելու համար մենք պետք է հարթակ ու հնարավորություն ստեղծենք»,- նշեց նախարարը։
Պապիկյանը անդրադարձավ նաեւ վերջին օրերին մի քանի համայնքներում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին, որտեղ բնակիչները պահանջում են համայնքի ղեկավարների հրաժարականը: Նա քաղաքացիներին խնդրեց, որ ակնկալիք չունենան, թե իշխանությունները պետք է իրենց իրավասություններից դուրս քայլեր կատարեն:
«Տեղական հանրաքվեի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելուց հետո մեր քաղաքացիներին հնարավորություն կընձեռենք իրենց վերաբերմունքը հայտնել իրենց համայնքապետի նկատմամբ, այն է՝ այդ համայնքապետը պե՞տք է արդյոք պաշտոնավարի, թե ոչ։ Մենք դրա համար օրենսդրական մեխանիզմ ենք ստեղծում»,- ասաց նախարարը։
Նա նշեց՝ ՀՀ բոլոր քաղաքացիները պաշտպանված են օրենքով՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից եւ անկախ նրանից, թե երբ են պաշտոնավարել։
«Չի լինելու քաղաքական հաշվեհարդար։ Եթե այդ ընթացքում նաեւ մեզ են փնովում եւ ակնկալում, որ կենտրոնական իշխանությունները պետք է օգտագործեն գործիքներ, որոնց իրավունքը չունեն, պետք է հիասթափեցնեմ»,- ասաց Սուրեն Պապիկյանը։