Այսօր ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարց ուղղեց՝ զինվորների ապահովագրման հիմնադրամին՝ 1000 դրամների հիմնադրամին, ի՞նչ վճարումներ են արվում, ի՞նչ սպասենք այդ հիմնադրամների գործունեությունից։ Ի պատասխան՝ Փաշինյանն ասաց, որ դեռեւս նախորդ տարվա օգոստոսին այդ համակարգում տեղի ունեցավ որոշակի փոփոխություն․
«Այդ հիմնադրամի շահառու էին համարվում 2017-ի հունվարի 1-ը ներառյալ եւ դրանից հետո մարտական հերթապահության ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամները, առաջին եւ երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող անձինք։ Հեղափոխությունից հետո մենք ձեռնամուխ եղանք, որ այդ համակարգը տարածվի նաեւ 2014, 2015, 2016-ին տեղի ունեցած դեպքերի վրա: Մի քանի օր առաջ տեղի է ունեցել հոգաբարձուների խորհրդի նիստը ու որոշում է կայացվել, որ այդ համակարգը պետք է հետ գնա ու տարածվի 2008-ի հունվարի 1-ից սկսած մարտական պայմաններում զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամների վրա, որոնք կստանան ամենամսյա աջակցություն: Դա շոշափելի աջակցություն է ու սոցիալական խնդիրներ կլուծի»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդպիսի աջակցություն կստանան նաեւ մարտական հերթապահության ընթացքում առաջին եւ երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողները: