Ամսի 20-ին շատ ինտենսիվ է լինելու անձրեւը, իսկ լեռնային շրջաններում ձյան տեսքով տեղումներ են լինելու. Ցոլակյան
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն ասաց, որ անձրեւները շարունակվելու են: «Ամսի 20-ին շատ ինտենսիվ է լինելու անձրեւը, իսկ լեռնային շրջաններում ձյան տեսքով տեղումներ են լինելու»,- ասաց նախարարը:
Ցոլակյանի խոսքով՝ ջերմաստիճանը մինիմալը իջնելու է գիշերը 3 աստիճան:
«Ջրերի հետ կապված, մենք առաջին ահազանգն ենք ստացել Երվանդաշատ գյուղից, որ այնտեղ գետի ջրերը բարձրանում են ու կարող են դաշտերը ծածկել»,- նշեց նախարարը, ապա հավելեց, որ Տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարի հետ խոսել է՝ այնտեղ աշխատանքներ է անհրաժեշտ կատարել:
«Ակտիվացել են սողանքները. վեց կետով ակտիվ սողանքներ ունենք այսօր, Լոռվա մարզում շատ ակտիվ սողանք ունենք, որը սպառնում է անտառային շերտի հոսք դեպի ճանապարհ, մի գյուղի ճանապարհ կարող է փակվել»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ մոտ 600 հազար տոննա հողի մասին է խոսքը, որը կարող է լցվել ճանապարհին:
«Դրա մաքրելը շատ բարդ կլինի, մենք սրա մասին պետք է մտածենք»,- ասաց ԱԻ նախարարը՝ նշելով, որ այլընտրանքային ճանապարհ կա, որի վիճակը վատ է: «Քարաթափումներն էլ են ակտիվացել, խնդիր կա»,- նշեց Ցոլակյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքելով Ցոլակյանին՝ ասաց, որ կա երկու խնդիր՝ մեկն օպերատիվ խնդիրն է, մյուսն էլ ՝ մեխանիզմների հետագա կատարելագործման հարցը:
«Պարոն Ավինյան, արագ կհավաքվեք, կորոշեք այս բոլոր տրված տեղեկությունների հետ կապված՝ որտեղ ինչ պետք է արվի, որպեսզի ճգնաժամային իրավիճակ չունենանք, պետք է գնալ կանխարգելելու եղանակով»,- ասաց վարչապետը:
«Ուրախացողների համար էլ ասեմ՝ իրենց աչքը լույս, կարկուտն եղավ երեկ, բայց դե լավ պրծանք երեկվա կարկուտից»,- նշեց Ցոլակյանը՝ ավելացնելով, որ կարկուտ սպասվում է նաեւ այսօր եւ վաղը: Գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Գեղամ Գեւորգյանն ասաց, որ երեկվա կարկուտը սարսափելի չի եղել ու լուրջ վնասներ չկան:
Վարչապետը հետաքրքվեց. «Մենք կարո՞ղ ենք ասել, որ ցրտահարության վտանգը հաղթահարել ենք, թե՞ վտանգ կա»: Ի պատասխան ԱԻ նախարարն ասաց, որ ապրիլի 20-ին եւ 21-ին ջերմաստիճանը կիջնի ամենաշատը, բայց «99 տոկոսով սպասում ենք, որ վտանգ չի լինի»: