Արտագաղթն անիրական պատերազմ է, որը հանգեցնելու է իրական պատերազմի, երբ մենք թուլանանք վերջնականապես․ Արման Բաբաջանյան
Հայաստանի մշտական բնակչության թիվը 2019 թվականի ապրիլի 1-ի դրությամբ կազմել է 2 միլիոն 962,1 հազար մարդ, այդ թվում՝ քաղաքային բանկչությունը 1 մլն 893,4 հզր է, իսկ գյուղական բնակչությունը՝ 1 մլն 67,8 հզր մարդ։ Այս տվյալը հրապարակվել է այսօր ազգային վիճակագրական կոմիտեի կողմից։ 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ՝ մեր երկրի բնակչության թիվը նվազել է 7,8 հազարով։ Տարվա սկզբի համեմատությամբ բնակչության թիվը նվազել է 3,2 հազարով։
Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում իր ելույթում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը։
«Վաղը լրանում է պատմական օրը, որը մեզ բոլորիս հուսադրեց, որ երկրում սկիզբ են դրվելու ֆունդամենտալ այնպիսի փոփոխություններ, որոնք հանգեցնելու են առնվազն արտագաղթի տեմպերի նվազման, եւ նույնիսկ հույս ունեինք, որ այն իսպառ կարող է դադարել։ Ավաղ, երկրում նախկինից մնում են խնդիրներ, որոնք այսօր էլ մարդկանց մղում են արտագաղթի»,- ասաց պատգամավորը։
Նա նշեց, որ նման դեպքերում հանրայնորեն ընդունված մեթոդաբանությամբ խորհուրդ է տրվում պատճառը քննարկել եւ ոչ հետեւանքը, որպեսզի հետեւանքի կրկնություն չլինի, սակայն, արտագաղթի պարագայում, ըստ պատգամավորի, իրավիճակը փոքր-ինչ այլ է, եւ կարելի է քննարկել հետեւանքը՝ պատճառներին հանգելու համար։
«Արտագաղթն անիրական պատերազմ է, որը հանգեցնելու է իրական պատերազմի, երբ մենք թուլանանք վերջնականապես։ Այդ դեպքում մեծ հաշվով արդեն բացարձակապես հետաքրքիր չէ, թե ինչ հետեւանքներ կարող է կրել մեր հակառակորդը կամ թշնամին, որովհետեւ դա մեզ համար չի կարող մխիթարություն լինել։ Թշնամու հետ ընկերովի կործանումը հարսանիք չէ, որովհետեւ մեզ համար թանկ է մեր պետության ճակատագիրը, մեր հայրենիքը, եւ մենք մտածում ենք ենք մեր պետության ու հայրենիքի անվտանգության մասին»,- նշեց Արման Բաբաջանյանն ու ավելացրեց,- «Հետեւաբար, չպետք է թույլ տանք, որ բանը հասնի պատերազմին, որ մեր թուլացումը հասցնի պատերազմի։ Ուրեմն՝ անհրաժեշտ է լրջագույնս ձեռնամուխ լինել այս հարցերի քննարկմանը»։
Ըստ ԼՀԿ-ական պատգամավորի՝ նվազագույն խնդիրն ու պատասխանատվությունը, որ պետք է ստանձնի օրվա իշխանությունը, պետք է լինի արտագաղթածների վերադարձն ապահովելը․
«Խոսքը հայրենադարձության մասին չէ, դա ռազմավարական խնդիր է, որն օբյեկտիվորեն ապագայի հարց է, քանի որ կա արտագաղթած հայաստանցիներին իրենց տուն վերադարձնելու խնդիր, բայց դա պետք է լինի նվազագույնը, որ պետք է կատարի իշխանությունը։ Իշխանության առաջիկա ամիսների, տարիների աշխատանքը պետք է չափվի հենց այս ուղղությամբ տարված աշխատանքով»,- ասաց Բաբաջանյանը։
Նա նաեւ նշեց, որ չենք կարող խոսել կյանքի որակական փոփոխությունների մասին, իսկ մարդիկ շարունակեն լքել երկիրը։ «Հայաստանը դատարկվել է ռազմավարական վտանգի աստիճան, հետեւաբար՝ միայն դեմոգրաֆիական պատկերի վերականգնումը հնարավորություն կտա դրական գնահատական տալ իշխանություններին»,- ասաց նա։