Անցումային արդարադատությունը «տռոյկա» դատարանների ձեւավորումը չէ․ Արարատ Միրզոյան
Բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել մասնագիտական շրջանակների, միջազգային փորձագետների հետ՝ հասկանալու մի շարք կարեւոր հարցեր, որոնք վերաբերում են անցումային արդարադատությանը, եւ, այնուամենայնիվ, կարիք կա այդ հարցերին պատասխաններ տալ միասնական, ներառական, լայն հանրային քննարկման ճանապարհով։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում անցումային արդարադատության վերաբերյալ լսումների ժամանակ իր ելույթում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
Նա մի քանի կարեւոր հարցեր ընդգծեց, որոնց պետք է նախ եւ առաջ պատասխաններ տալ։ Նախ՝ ի վերջո ինչ է անցումային արդարադատությունը, ինչպիսի գործիքներ ունի, որքանով է անհրաժեշտություն ՀՀ-ում այս փուլում կիրառել անցումային արդարադատության գործիքները, դրանցից որոնք պետք է կիրառել, ինչ չափով, որն է վերջնանպատակը եւ ինչպիսին է միջազգային փորձը։
Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ փաստ է՝ մեր դատական համակարգն ունի տարիներ շարունակ կուտակված լրջագույն խնդիրներ, եւ անցումային արդարադատությունը նպատակ ունի ոչ թե ավելի սրել եղած խնդիրները, այլ տալ լուծում եւ հանգեցնել հանրային համերաշխության։
ԱԺ նախագահն ասաց, որ մենք պետք է հասկանաք՝ ի վերջո մեր դատական համակարգը ներկայացնո՞ւմ է ՀՀ քաղաքացիներին, իրականացնո՞ւմ է նրանց կողմից պատվիրակված լիազորությունները, թե՞ ոչ, եւ եթե ոչ, ապա արագ պետք է ձեւավորել։
Միրզոյանը նաեւ շեշտեց՝ մենք պետք է հասկանանք ինչ չէ՛ անցումային արդարադատությունը․
«Անցումային արդարադատությունը եռյակ՝ «տռոյկա» դատարանների ձեւավորումը չէ, արտակարգ դատարանների ձեւավորումը չէ, անցումային արդարադատությունը պիտի օրինական ճանապարհով աջակցի, մաքրի, զտի գործող դատական համակարգը․ դա ամենաէական ուղերձն է, որը պետք է մտքներումս պահենք»,-եզրափակեց ԱԺ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ դատական համակարգի վերաբերյալ ուղերձից եւ անցումային արդարադատության ներդրման անհրաժեշտության մասին հայտարարությունից հետո այսօր՝ մայիսի 24-ին, Ազգային ժողովում ընթանում են անցումային արդարադատության վերաբերյալ լսումներ, որոնց մասնակցում է 250-ից ավելի մարդ։