Հակառակորդի կրակոցների հետեւանքով Նախիջեւանի սահմանին հրդեհ է բռնկվել. հայկական կողմը մարել է այն (տեսանյութ)
Երեկ երեկոյան Նախիջեւանի սահմանին հակառակորդի կրակոցների հետեւանքով հրդեհ է բռնկվել: Արենի խոշորացված համայնքի մեջ ընդգրկված Խաչիկ բնակավայրի վարչական ղեկավար Հովիկ Սմբատյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ հրդեհը մարել են:
«Մտել ենք ադրբեջանական տարածք հանգցրել ենք հրդեհը, որպեսզի վտանգը մեզ մոտ չգա»,- ասաց Սմբատյանը:
Հարցին՝ հիմա որեւէ վտանգ չկա՞, Սմբատյանը պատասխանեց. «Հիմա չկա, բայց ամեն դեպքում անկանխատեսելի է: Իրենց մոտ զորավարժություն է եղել, որի հետեւանքով արդեն կրակահերթը հրդեհ է առաջացրել»:
Սմբատյանը նշեց, որ գյուղին վնաս չի հասցվել. «Եթե թողնեինք մտներ մեր հատված ամբողջ ցանքատարածությունները կայրվեր»:
Սմբատյանի խոսքով՝ ադրբեջանական հատվածում մոտ 100 հեկտարի չափ է հրդեհը տարածվել, մեր տարածքում մոտ 4 հեկտար: «Դեմը առանց, չթողեցինք՝ հրշեջ մեքենաներով, գյուղացիներով: Երեկ գիշերը 1-ի կողմերն են հանգցրել»:
Հարցին՝ ադրբեջանական կողմին չէ՞ր անհանգստացնում այդ հրդեհը, նրանց կողմ չէ՞ր գնում, Սմբատյանը պատասխանեց. «Գնում էր էլի, իրենք էլ էին դուրս եկել կրակը հանգցնելու: Զինվորականները ամբողջ գծի երկայնքով դուրս էին եկել հրդեհը մարելու»:
Հարցին՝ իրար դեմ դիմա՞ց են եղել, Սմբատյանը պատասխանեց. «Դեմ դիմաց չէ, մենք մտել ենք իրենց հողի մեջ կրակը հանգցրել: Շատ մոտ էինք ուղիղ գծով երեւի մի 50 մետր լիներ»:
Անդրադառնալով հարցին, թե վտանգավոր չէ՞ր այդքան մոտենալը, Սմբատյանն ասաց. «Դե մենք վտանգն արդեն չենք հասկանում երեւի»: