Վարչապետն ընտանիքի հետ ներկա է գտնվել Սեւանի թերակղզում կազմակերպված ձկան փառատոնի բացմանը (լուսանկարներ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի եւ դուստրերի հետ ներկա է գտվել Գեղարքունիքի մարզպետարանի նախաձեռնությամբ Սեւանի թերակղզում կազմակերպված ձկան փառատոնին: Այն անցկացվում է առաջին անգամ եւ կարող է դառնալ ամենամյա:
Միջոցառման ընթացքում առանձին տաղավարներով ներկայացվել են ձկնեղենից պատրաստված զանազան կերակրատեսակներ, անցկացվել են համտեսի, վաճառքի եւ տարբեր անվանակարգերի մրցութային արարողություններ: Տոնակատարությունն ուղեկցվել է ազգային երգ ու պարով, մշակութային այլ համարներով:
Վարչապետը ողջունել է փառատոնի անցկացումը եւ համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի Սեւանի լճին հարակից տարածքներում զբոսաշրջության զարգացմանն ու խթանմանը: Վարչապետը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանում զարգանում է փառատոնային մշակույթը: «Սա ունի երկու կարեւոր իմաստ: Առաջինը՝ երկրում տրամադրությունը փոխվում է, բարձրանում է: Մենք իսկապես պետք է մեր առօրյան ավելի ուրախ եւ էներգիայով լի կազմակերպելու առիթները բաց չթողնենք: Երկրորդը՝ այս կարգի միջոցառումները կարեւոր են Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, դրանք զարգացնում են զբոսաշրջությունը, ռեստորանային բիզնեսը եւ գուցե ավելի շատ մեր ուշադրությունը հրավիրում այն խնդիրների վրա, որոնք ունենք Սեւանում եւ նրա շուրջ»,- նկատել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ կառավարությունն ու Սեւանա լճի շրջակայքում բիզնես իրականացնող մեր հայրենակիցները կկարողանան համադրել պատկերացումները Սեւանի զարգացման մասին: «Սեւանի զարգացման հետաքրքիր եւ լուրջ նախագծեր կան: Դրանք պետք է զարգացնենք այնպես, որ ոչ թե հակադրություն առաջանա բիզնեսի եւ կառավարության միջեւ, այլ անենք դա համագործակցության ոգով»,- ասել է վարչապետը:
Խոսելով Սեւանա լճի մասին՝ կառավարության ղեկավարը փաստել է, որ նախորդ տարվա համեմատ լճի մակարդակը բարձրացել է 3 սմ-ով, իսկ ջրային պաշարներն ավելի են շուրջ 900 մլն խմ-ով:
Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրել է բոլորին՝ գալ եւ մասնակցել Eco fish fest փառատոնին, որը շարունակվելու է մինչեւ սեպտեմբերի 14-ի 20:00-ն եւ եզրափակվելու է Սեւանա լճի տարածքից կազմակերպվող հրավառությամբ:
Մինչ փառատոնի մեկնարկը՝ սեպտեմբերի 14-ին Սեւանա լճի ափամերձ տարածքներում իրականացվել են մաքրման աշխատանքներ: