Հայրենակիցներին կոչ եմ անում ակտիվ մասնակցել, քանի որ սա կարեւոր միջոցառում է. վարչապետ
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրեց զորահավաքային նախապատրաստության ու զորահավաքի գործընթացում պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների համաձայնեցված գործունեության կազմակերպման նպատակով ուսումնավարժական հավաքներ եւ պարապմունքներ անցկացնելու մասին որոշման նախագիծը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք նման մասշտաբային միջոցառում նախկինում եղել է, թե սա աննախադեպ է: Նախարարը պատասխանեց, որ նման մասշտաբով չեն ունեցել, սակայն կարեւորեց, որ ամեն ինչ տեղի է ունենում միջազգային պարտավորությունների շրջանակում:
«Սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 5-ը քաղաքացիները կնկատեն, որ տեղի են ունենում պրոցեսներ, եւ որոշակի զորակոչային գործընթացներ են տեղի ունենալու: Հայրենակիցներին կոչ եմ անում ակտիվ մասնակցել, քանի որ սա կարեւոր միջոցառում է, որի նպատակը մեր երկրի անվտանգության մակարդակը բարձրացնելն է: Սա պլանային աննախադեպ կարեւոր միջոցառում է»,- ասաց վարչապետը:
Տոնոյանն ասաց, որ ուզում է խնդրել կառավարության անդամներին՝ հանրային աշխատողներին իրենց վերաբերող ոլորտներում կոչ անել օրինակելի պահվածք ցուցաբերել:
Վարչապետը կոչ արեց քաղաքացիներին ֆորմալ մոտեցում չցուցաբերել այս զորավարժությանը. «Չափից ավելի լրջացնել էլ պետք չէ, բայց պատշաճ վերաբերմունք պետք է լինի»: Նախագիծը քվեարկության չդրվեց, քանի որ կային որոշ հարցեր, որոնք կառավարության անդամները ցանկանում էին դռնփակ ռեժիմով քննարկել: Վարչապետն ասաց, որ այն կդրվի քվեարկության փակ ռեժիմով: