Ժողովրդի պահանջով հրաժարական տված նախկին համայնքապետը պարտվեց. հաղթել է Սամվել Աղաջանյանը
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, սեպտեմբերի 29-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ են անցկացվել 19 համայնքում, որոնցից 13-ում ընտրությունները հերթականն էին, իսկ 6-ում՝ արտահերթ:
Արտահերթ ընտրություն է անցկացվել նաև Արմավիրի մարզի Զարթոնք համայնքում, որտեղ առաջադրվել էր 3 թեկնածու՝ նախկին համայնքապետ Պարույր Սարգսյանը, համայնքի ղեկավարի օգնական Վարդգես Սարգսյանը և Սամվել Աղաջանյանը, սակայն սահմանված ժամկետում Վարդգես Սարգսյանը ինքնաբացարկ էր հայտնել։
Ընտրությունների արդյունքում հաղթել է Սամվել Աղաջանյանը:  Նա առաջ է անցել 86 ձայնի առավելությամբ՝ հավաքելով 522 ձայն: Իսկ նախկին համայնքապետ Պարույր Սարգսյանը հավաքել է 436 ձայն։ Անվավեր է ճանաչվել 17 քվեաթերթիկ:
Զարթոնքում համայնքապետի ընտրություններն արտահերթ էին։ Իշխանափոխությունից հետո Զարթոնք համայնքում տևական ժամանակ ցույցեր էին համայնքի ղեկավար Պարույր Սարգսյանի հրաժարականի պահանջով։ Ի վերջո համայնքապետը հրաժարական տվեց՝ հայտարարելով, որ արտահերթ ընտրություններին առաջադրելու է իր թեկնածությունը։