Սա Հայաստանի համար բավականին նշանակալի իրադարձություն է. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Երեւանում քիչ առաջ մեկնարկել է Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն խորհրդի նեղ կազմով նիստը, որին մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները:
Բացման խոսքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունեց նիստի մասնակիցներին. «Ուրախ եմ ձեզ տեսնել Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին: Մենք շատ ուրախ ենք ընդունել Երեւանում պատվավոր հյուրերի: Սա Հայաստանի համար բավականին նշանակալի իրադարձություն է: Մենք նպատակադրված ենք ԵԱՏՄ–ին առավելագույն արդյունավետ անդամակցելու՝ միաժամանակ ջանքեր գործադրելով համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործման ու ինտեգրացիոն միջավայրի արդյունավետ գործակցության համար: Մեր կազմակերպության անդամ հանդիսացող բոլոր օղակների սերտ համագործակցության արդյունքում մեզ հաջողվեց առավել ընդլայնել միության աշխարհագրությունը, ինչի շնորհիվ այսօրվա հանդիպումը ձեռք է բերում առանձնահատուկ նշանակություն: Հայաստանի համար կրկնակի կարեւոր է այն հանգամանքը, որ Երեւանում անցկացվող նիստին մասնակցում են նաեւ Իրանի ու Սինգապուրի նախագահները, քանի որ այդ երկրների հետ ԵԱՏՄ-ն աշխատում է ազատ առեւտրի ռեժիմի կիրառման ուղղությամբ։ Ցանկանում եմ մեզ այսօր օգտակար աշխատանք, շնորհակալ եմ»,- ասաց վարչապետը:
Հանդիպման մնացած հատվածը կանցնի փակ դռների հետեւում։
Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկած է 19 հարց: Հարցերից 3-ը կքննարկվի նեղ, իսկ 16-ը՝ ընդլայնված կազմով:
ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նեղ կազմով նիստի ընթացքում կքննարկվեն Եվրասիական տնտեսական ֆորումին, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահությանն ու անձնակազմին, ԵԱՏՄ անդամ երկրներ ներկրվող ապրանքների մաքսատուրքերին առնչվող հարցերը:
Ընդլայնված կազմով նիստում կքննարկվի ԵԱՏՄ 2018 թ. բյուջեի կատարողականը, ԵԱՏՄ 2020 թ. բյուջեն, ԵԱՏՄ միասնական ֆինանսական շուկայի կազմավորման հայեցակարգը, ԵԱՏՄ ներքին մի շարք փոփոխություններ եւ Բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստի անցկացման վայրը: